Soğuk Güneş İskoçya

Soğuk Güneş İskoçya

Karlı zirvelerin denize doğru inerek yeşil haliçlerle buluştuğu bu güzeller güzeli ülke, fotoğraflarıyla bizim memleketi anımsatıyor. Sadece gözlere hitap eden soğuk güneşi parladığındaysa yüksek enlemlerde olduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Lossiemouth’dan Oban’a, İskoçya kıyılarında seyreden bu 510 millik yolculuk aslında bir ülke içindeki ülkeye yapılan derin bir kültürel yolculuğa dönüştü.

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: R. Kağan Aybudak – kaybudak@gmail.com

Seyir defterine yazılanlar, eğer okuyan biraz dikkatli bir göze sahipse coğrafi bilgilerin çok ötesinde anlamlar taşıyor. Saatler okunmasa bile değişen el yazıları vardiyaların kaç saatte bir değiştiğini belli eder. Mesela hava durumunun o saatte nasıl olduğu, bazen bir kelimeyi okuyarak değil de ıslak parmaklardan damlayan damlaların mürekkebi dağıtmasından anlaşılır.
Hele ki birkaç 100 mili aşan uzun bir açıkdeniz seyrine göz atıyorsanız, defterde yazılanların aslında basit bir şifreyle yazılmış hava durumu hikâyesinden başka bir şeyden ibaret olmadığını fark etmeniz çok da zor değildir. Yedi gün önce keşişlemeyle başlayan bir yolculuktaki “soğuk ve yağışlı” hikâye, enlemleri kuzeye doğru tırmandıkça lodosa dirise eden ve haftanın sonuna doğru karayel-yıldıza saat yönüne doğru dönen yüksek basınç kütlesinin varlığından tahmin edilebilir.

YENİ TAYFA YENİ PLAN
21 Nisan günü yeni tayfayla Lossiemouth’da bir araya geldik. Kuzey Denizi’yle Norveç Denizi’ni ayıran çizgide, önce 50 mil kat edip 58’inci paralelde yer alan Wick’e uğruyoruz; bu yolculuk Göcek-Marmaris arasından daha uzun olmasa da şu ana kadar yapılanlardan çok daha önemli bir seyir toplantısı gerektiriyor. Hava güneye dönüyor ve bir kez İskoçya kuzeyinden ayrılıp Shetland Adaları’na dümen tutmaya başladığımızda kolayımıza olacak bu durum, tekrar güneye dönüp Kuzeybatı İskoçya’ya döndüğümüzde Atlantik’ten gelen dev dalgaların kalıntısı soluganların da etkisiyle eziyetli bir yolculuğa dönüşebilir.

Adanın batı kıyısı dünyaca ünlü İskoç Loch’ları ile bezeli ve yüzlerce rota seçeneğimiz olacak… Gezegenin en güzel ülkelerinden birinde daha fazla zaman geçirmek ve gezegenin en sert deniz çöllerinden birinden kaçmak için rüzgârdan sopa yemek arasında seçim yapmak konusunda tayfa çok zorlanacağa benzemiyor. Hava durumunu takip ediyor olacağız ve karar yolda şekillenecek ama genel kanı Shetland’a kadar gitmektense Orkney Adaları’na geçip sonrasında Britanya’nın yani İskoçya’nın dünyalar güzeli batı sahillerine daha erken gitmek.

İMPARATORLUK TEKNESİ
Artık ortam iyice Britanyalı olmuş durumda. Herkes İngilizce konuşuyor ama ben konuşulanların bir kısmını kesinlikle anlayamıyorum. Yeni gelenlerden biri de İsviçreli Frank. Benim de buralı olmadığıma o kadar sevindi ki… Sanki küçük bir çocukla konuşuyormuşsunuz izlenimi veren Fransız aksanıyla verdiği tepkiler insanları tebessüm ettiriyor. Acil durumlarda söylenenleri tam olarak anlamıyor olmaktan şikâyetçi. Bense şimdilik sadece şakaların bazılarını anlamıyor olmaktan şikâyetçiyim.

Soğuk Güneş İskoçya gezi yazımızın devamını Nisan 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir