X-Yachts X4³

X-Yachts X4³

İyi bir teknenin ikinci jenerasyonu ergonomisini geliştirmek ve teknedeki hayatı daha kolay ve konforlu hale getirmek üzere yapılan iyileştirmelerle genellikle ilkinden çok daha iyidir. X-Yachts’ın Pure X serisindeki X43’ün yerine getirdiği X-Yachts X43, bunu bir adım öteye taşıyarak yeni bir gövde ve güverte formu sunarak sıradışı bir tekne vaat ediyor. X60 ile birlikte bu, serinin 2016’da piyasaya sürülen ilk modeliydi ve satılan 100 üzerinde tekneyle başarılı olduğunu kanıtladı.

Yeni tasarım, serideki diğer modellere zaman içinde uygulanan detaylı iyileştirmeleri tasarımına eklemiş. Teknenin ayrıca kıç kamaralarında daha fazla alan, tamamında daha iyi hava sirkülasyonu var ve özellikle hafif havalarda daha hızlı sürat yapması bekleniyor.

Yeni gövde formu maksimum genişliği daha geriye taşıyor ve daha geniş kıç bölümleri yumuşak çenelere sahip. Yeniden tasarlanan güverte; kamara trankı ve mezarnaya daha zarif bir stil kazandırırken, modifiye edilen serpinti körüğünün formu ileriye doğru görüşü iyileştiriyor.

x-yachts-x4³ - arma
Yeni gövde formu maksimum genişliği daha geriye taşıyor.

Daha uzun arma ve standart olarak donatılan biraz daha uzun cıvadra daha geniş asimetrik ve Code yelkenlerin donatılmasına imkân sağlıyor. Bu değişiklikler hafif hava performansını artıracak ve yenilenen gövde formunun sunduğu ilave stabiliteyi ön plana çıkaracaktır. Ayrıca opsiyonel olarak daha uzun karbon direk sunuluyor. Üç farklı salma seçeneği mevcut: 2.2.m ya da 2.5m su çekimi sunan torpido balblar ya da 1.85m su çekimi sunan L-balb.

Kıçtaki ilave genişlik ayrıca güverte alanını de iyileştiriyor. Giriş basamaklarındaki menteşeli kapılar ve ilk kez X40’ta gördüğümüz entegre ıskota cepleri bu modelde de var. Bunlar kapı kapaklarını muhafaza edecek yer ve havuzluktaki halatları düzenli tutma sorununu ortadan kaldırıyor. Buna ek olarak yeni tasarım kıç kamaralarda daha geniş yataklar sunuyor, ayrıca havuzluk zemini de biraz yükseltilerek yatakların üzerinde daha fazla boşluk bırakılmış.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 13.24m (43ft 5in)
EN 3.99m (13ft 1in)
DEPLASMAN 9.4 ton
TOPLAM YELKEN ALANI 97m2 FİYATI 344 bin Euro (Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz.)
İLETİŞİM: x-yachts.com/tr

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.