Dizel makine pazarı genişliyor

Dizel makine pazarı genişliyor

Caudwell Marine’in yeni Axis-drive dizel dıştan takma makinesi benzinli makinelerin performans ve kontrol avantajlarını dizel makinelerin verim ve güvenilirliğiyle sunmayı vaat ediyor.

Yakın zamana kadar 300hp güçte bir dizel dıştan takma makine imkânsız bir rüya gibi görünüyordu, ancak Cox ve Oxe markalarının ikisinin de artık tam olarak bunu sunmasıyla, teknolojinin ve talebin var olduğu çok açık. Şimdi üçüncü bir oyuncu cesur ve yakıt konusunda verimli yorumuyla tüm piyasayı yeniden karıştırmaya hazırlanıyor.

İngiltere’de Caudwell Marine tarafından geliştirilip üretilen yeni 300hp turbo dizel dıştan takmanın kökleri ilk kez 2009 yılında tanıtımı yapılan orijinal Caudwell kuyruk tahrik sistemine uzanıyor. Bu konsept zekice olmasına karşın, kısmen tekne üreticilerinin özel açılı bir kıç ayna ve makine dairesi tasarlamalarını gerektirdiği, kısmen de denizde kullanım kayıtları olmayan farklı otomobil makineleriyle sunulmuş olması nedeniyle çıkış yapamamıştı.

Konseptin standart kıç aynalara uyumlu bir dıştan takma olarak canlandırılması ilk sorunu çözerken denizde kullanılan soydan gelen kendini kanıtlamış bir dizel makinenin uyarlanması ikinci sorunu da ortadan kaldırıyor. Ünite hakkında kesinlikle bundan çok dahası bulunuyor ama Axis sistemini ilginç hale getiren bazı önemli mühendislik kazanımları da var.

KANITLANMIŞ DİZEL GÜÇ

Asıl güç ünitesi orijinalde Jeep Grand Cherokee ve Maserati Levante gibi araçlarda kullanılmak üzere İtalyan VM Motori tarafından üretilen denenmiş ve kendini kanıtlamış 3.0 litre V6 bir turbo dizel, ancak bu makine Mercury tarafından 270hp 3.0 TDI kuyruk tahrik sistemlerinde kullanılmak için marinize edilmiş. Bu uygulama için gücü 300hp’ye yükseltilen makine gelişmiş verim sağlayan sağlam demir döküm bir blok ve duruş yönünden bağımsız etkin bir yağ dolaşımı için kuru karter yağ dönüşüm sistemi kullanıyor.

Caudwell Marine’in yeni Axis-drive dizel dıştan takma makinesiyle ilgili yazının devamnını Mart 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.