Iguana Classic amfibi tekne

Iguana Classic amfibi tekne
Iguana Classic
Iguana Classic

Teknenizin çok özel olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Karayipler’de sıkça kullanılan Iguana Classic amfibi tekne hem karada hem de denizde yol alıyor.

Karayipler’de küçük bir adayı sık sık ziyaret ediyorum ve her karaya çıkışımda ayaklarımın ıslanmasından bıktım, bir öneriniz var mı?
Seçenek çok ama Iguana’nın bu amfibi vasıtalarından birini almayı düşünebilirsiniz.

Nasıl çalışıyor?
Görünümü biraz garip olsa da geleneksel bir kayıcı tekne. Kullanılan 400hp Mercury Verado dıştan takma makine ile 40kt üzeri süratlere ulaşabiliyor.

İlginç, peki amfibi konusunda durum ne?
Burada keskin zekanın ürünü bir sistem devreye giriyor. 75hp’lik benzinli bir makine üç hidrolik pompayı tahrik ediyor. Biri iki palet sistemini 90 derece döndürüyor ve teknenin altında dikey bir konuma getiriyor. Diğer iki pompa ise bu sistemi tahrik ediyor. Paletler yükü dağıtıyor, sistem aşağı yönde 80kg’lık bir insan kadar baskı uyguluyor.

Oldukça karmaşık görünüyor, tüm bu sistemler zamanla paslanıp arıza yapmaz mı?
İnşasında karbon elyaf, paslanmaz çelik ve alüminyum kullanıldığından kullanım ömrü konusunda kuşkumuz yok.

Düz bir plajda gezinmek tamam, ama eğim artınca ne oluyor?
Ne kadar eğimden bahsediyoruz? Araç doğrudan 30 derece ve 25 derecelik yanal eğimle baş edebiliyor, bu nedenle dağcılıkta kullanmayacaksanız sorun yok.

Karada da denizdeki kadar hızlı mı?
Maalesef hayır. Plajda 40kt heyecanlı olurdu değil mi? Ancak iki vitesli şanzımanı ile palet gerginliği azaltılarak ‘hızlı’ viteste 7km/saat sürate ulaşabiliyor.

Peki, fiyatı nedir?
Iguana fiyatını açıklamıyor, gizlice fısıldadıklarına göre fiyat makul. Sık Karayip ziyareti yapıyorsanız bu sizin için de makul olacaktır, yoksa durumu değiştirmek için pazarlık yapmanız gerekebilir.

İletişim: iguana-yachts.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.