Sanlorenzo’ya çifte ödül

Sanlorenzo’ya çifte ödül
Sanlorenzo 44Alloy

Sanlorenzo, 12 Eylül’de Cannes Carlton Beach Club’da düzenlenen ‘World Yachts Trophies 2020’ ödül töreninden iki ödülle ayrıldı.

Uluslararası jüri, SL96 Asymmetric’i 14-30 metre motoryatlar kategorisinde en iyi yerleşime sahip olan teknelere verilen “Best Layout” ödülüne layık görürken, Sanlorenzo’nun süperyat modeli 44Alloy’u ise 20-50 metre motoryat kategorisinde en iyi dış tasarıma sahip modellerin aldığı “Best Exterior Design” ödülünün sahibi ilan etti.

İç alanların daha verimli kullanılmasıyla birlikte dış dünyayla da etkileşimin maksimize edilmesine odaklanılan SL96 Asymmetric’te, yat tasarımındaki simetrik denge anlayışı yeniden yorumlanarak iskele taraftaki güverte kaldırılıyor ve sadece geniş bir sancak güverte kullanılıyor. İskele güvertenin kaldırılmasıyla kazanılan alan ise teknenin en üst kısmında değerlendiriliyor. Bu asimetrik düzenleme, iç kısımlar için 10 metrekare kadar daha fazla alan kazanılmasını sağlıyor.

Başarılı otomobil tasarımcısı Chris Bangle’dan teknenin dış tasarımını gerçekleştiren Bernardo Zuccon’a farklı yaratıcı zihniyetlerin asimetri konseptinde bir araya gelmesinden doğan SL96 Asymmetric projesi, tasarım anlayışında geleneksel sınırların dışına çıkıyor.

Dış tasarımı, Sanlorenzo özelliklerini koruyarak yeni ve deneysel sayılabilecek bir anlayışla yine Bernardo Zuccon tarafından yapılan 44Alloy ise tamamen alüminyumdan üretilmiş 44,5 metrelik çok hızlı bir süperyat olarak kendini gösteriyor. Modelin odağını, iç ve dış alanlara ayrılmış 147 metrekarelik 3 katlı özel bir konut olarak tasarlanmış master kabin oluşturuyor.