Sunseeker’ın yeni büyük fikri

Sunseeker’ın yeni büyük fikri

İngiliz tersane şimdiye kadarki en muhteşem modeli olan yeni Sunseeker 42M Ocean ‘ı tanıttı. Tersanenin İngiliz yapımı GRP serisinin bu amiral gemisi, Sunseeker kalıbını çeşitli şekillerde yıkıyor. Balta baş bodoslama, dikey camlar ve şaşırtıcı derecede agresif profille bir araya getirilen, öne eğimli köprü pencerelerin ilk kez kullanımıyla keşif teknesine benzer bir görünüm elde edilmiş.

Ancak 42M Ocean’ın en dikkat çekici özelliği, son derece geniş beach club bölümü. Kıç bölümdeki açılır parçalar ve uzatılabilen ya da suya indirilebilen iki Transformer platform, bu boy bir teknede daha önce görmediğimiz genişlikte bir beach club oluşturuyor. Aynadan kaydırılarak açılan, akıllıca kavis verilmiş bir kokteyl bar ve yuvalarına oturtulan bir dizi bar taburesi, çeşitli güneşlenme minderleri ve sabit olmayan mobilyalarla birkaç misafir grubunun sıkışıklık hissetmeden burada toplanması mümkün. Teknede tam bir süperyat stilinde, yan tarafta Williams 625 ve jet ski alabilecek garaj bulunuyor.

Sunseeker 42M Ocean - Beach Club
Beach club’ın üzerindeki yükseltilmiş güvertede kenarları camlı bir spa havuzu bulunuyor.

Bir çift tik basamak beach club’ın bu alt bölümünden, yukarıdaki çift seviyeli havuzluğa geçiyor. İki farklı seviyeyi birbirine bağlayan ve aşağıdaki beach club ile daha fazla bağlantı sağlayan cam bir yan duvar ve tavan penceresine sahip bir jakuzi etrafında yerleştirilmiş bu alanla birlikte tekne bu boyuttaki herhangi bir model için en kapsamlı eğlence alanına sahip.

Tüm bu alanlar yetmezmiş gibi, her birinde kendi havuzu olan başka geniş dış yaşam alanları da mevcut. İlki, bot vinci opsiyonu ve bot denize atıldığında serinlemek amacıyla kullanılan bot havuzu bulunan baş bölümdeki dinlenme bölümü. Diğeriyse ara güvertenin salonunun üzerinde oturan ancak bir jakuzi, yemek masası ve geniş güneşlenme minderlerine ev sahipliği yapan üst güverte.

CESUR GÖRÜNÜM

Sunseeker 42M Ocean ’ın cesur yeni görünümüyle, mevcut büyük yat yelpazesindeki diğer teknelerden biraz daha genç bir nüfusa hitap etmesi bekleniyor, ancak model aynı zamanda iç hacmi maksimize etme avantajına da sahip. 448 gros tonluk hacmiyle, iç hacmi mevcut 131 Yacht‘ın 341 gros tonluk boyutlarından yüzde 30 daha büyük. Bu, güverte katında muhteşem bir açık plan salon ve yemek alanı sağlarken, önünde ayrı bir ofis, gömme dolap ve lüks bir banyo bulunan büyük bir master süit için alan bırakıyor. Aynı büyüklükteki dört adet çift kişilik veya ikiz yataklı misafir süiti, alt güvertenin vasat bölümünü işgal ederken, bunların önündeki alan çok cömert bir mürettebat alanına ayrılıyor. Burası en az dört banyolu mürettebat kamarası ve rahat bir oturma alanıyla, oyunun kurallarını değiştirebilecek bir diğer unsur; mutlu mürettebat mutlu bir yat ortamı sağladığından, bu popüler bir charter teknesi olarak da kullanılabilir.

Sunseeker 42M Ocean ’daki üst salon, teknenin 131’den üstün bir başka özelliği. Yan güvertelere ve oradan da köprünün ilerisindeki yükseltilmiş ön güverte terasına geçiş sağlayan ön köşelerdeki kapılar için, teknenin tüm eninden istifade edilmiş. 131’de üst salondan ön güverteye ulaşmak için köprüden geçmeniz veya aşağıdaki güvertede uzun bir yürüyüş yapmanız ve basamakları çıkıntılı pruva alanına geri dönmeniz gerekiyor.

İç tasarım planlarının tümü Design Unlimited tarafından geliştirilmiş ve zeminden tavana uzanan camlardan gözüken manzaraya odaklanan modern alçak mobilyalarla çok havalı, çağdaş bir görünüme sahip.

Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) kullanılmasının yanı sıra, Haslar’daki QinetiQ tesisinde, ölçekli modeli dünyanın en büyük tankında kapsamlı bir şekilde test edilen Sunseeker 42M Ocean ’ın gövdesi yarı deplasmanlı, üç çeyrek salma tasarımına sahip. Baş Teknik Sorumlu Ewen Foster, büyük dalga simülasyonlarının yıllardır yaşadığı en eğlenceli deneyim olduğunu söylüyor.

Eski 131 Yacht, 23 knot maksimum hız için daha büyük ve daha ağır 4000 Serisi 3140hp’lik MTU’lara ihtiyaç duyarken; Sunseeker 42M Ocean ’ın, daha verimli formu ve modern yapım teknikleri sayesinde, daha mütevazı oranlara sahip olan bir çift 1920hp 2000 serisi MTU M96L‘lerle maksimum 21 knot hıza ulaştığı söyleniyor.

27,000 litre kapasiteye sahip geniş yakıt tanklarıyla 10 knot seyir hızı ve 1100rpm devirle 3200 deniz mili gibi inanılmaz bir menzile sahip olması beklenirken, sekiz knot süratle bu menzil 4000 deniz miline çıkacaktır.

İlk Sunseeker 42M Ocean 2023 baharında denize atılacak ve fiyatı yaklaşık 20 milyon Pound olacak. Şimdiden, kontrat imzalamak üzere olan üç müşterisi olduğu söyleniyor.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.