Sunseeker Çinliler’in

Sunseeker Çinliler’in

Sunseeker, Çinli şirket Dalian Wanda Group’a 320 milyon Pound’a satıldıktan sonra Asya tekne pazarında beklenen sıçrama için avantajlı bir konuma yerleşti.

Emlak, turizm, karaoke barlar ve otellerde yatırımı bulunan Çinli şirket, İngiltere’nin en büyük tekne üreticisinin hisselerinin yüzde 91.81’ini elinde tutacak. Ağustos ortasında tamamlanacak anlaşmayla bir Çin şirketinin İngiltere’deki büyük yatırımlarından biri gerçekleşecek. Anlaşmaya Londra’da bir emlak işi ve bir de beş yıldızlı otel inşaatı dahil olacak.

Haziranda satış bilgisi sızınca, Sunseeker, şirketin offshore taşınmasıyla ilgili meseleleri çözmek için hızlı hareket etti. Dalian Wanda tarafından da resmi olarak onaylanan açıklamaya göre, Sunseeker’ın merkezi İngiltere’nin güney sahilindeki Poole’da kalacak ve şirket İngiltere’deki üretim tesislerini elinde tutacak.

Bir Predator 108 sahibi olan Dalian Wanda yönetim kurulu başkanı Wang Jianlin, “Bu anlaşmanın Sunseeker’ın ticari faaliyetlerini bir üst seviyeye taşıyacağından eminiz” diyor ve şirketin kurucusu Robert Braithwaite’ın “işlerin yönetimine katılmaya devam edeceğini” ekliyor.
Sunseeker’ın yöneticilerinden Stewart McIntyre “Wanda’nın muhteşem girişimcilik çizgisi ve lider küresel markaları destekleyen geçmişiyle birleşince bu yatırım, Sunseeker’ın büyümesi için atılan bir sonraki adıma önemli bir destek sağlayacak” diye konuşuyor.

Söz konusu büyüme büyük ölçüde, Çin’de lüks tüketim ürünlerine hızla artan talepten besleniyor. Çin Cruise ve Yat Sanayi Derneği’nin son raporuna göre, Çin’de bugün 3000 olan gezi teknelerinin sayısının, 2020’de 100 bine fırlaması bekleniyor.

SUNSEEKER’IN TARİHÇESİ

1969 Şirket ilk teknesi Sovereign 17’yi denize indirdi.
1976 Sport 23 ve Daycab 23 önüne Sunseeker adı konulan ilk tekneler oldu.
2000 Sunseeker ilk 100-footer’ı 105 Yacht’ı üretti.
2008 Şirket bu mali yılda 9.1 milyon Pound zarara girdi.
2009 Sunseeker 2010/11 döneminde yüzde 9.5 düşüş yaşamadan hemen önce, 304.5 milyon Pound rekor bir ciro yaptığını açıkladı.
2010 Şirket, Dublin merkezli FL Partners’a kontrol hisselerini sattı.
2012 En büyük Sunseeker, 155 Yacht’ın planları açıklandı.
2013 Sunseeker’ı Dalian Wanda Group satın aldı.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.