Süveyş Kanalı’ndaki gemi kurtarıldı

Süveyş Kanalı’ndaki gemi kurtarıldı

Süveyş Kanalı’nda geçen hafta karaya oturan 400 metrelik Ever Given gemisi yeniden yüzdürüldü. Geminin kurtarılmasının ardından, Kanal’da, deniz trafiğinin yeniden başladığı duyuruldu.

Akdeniz’i Hint Okyanusu’na bağlayan Süveyş Kanalı’nı günlerdir tıkayan ve küresel ticareti olumsuz etkileyen Ever Given gemisi, dolunay ile birlikte suların da yükselmesiyle yeniden yüzdürüldü. Süveyş Kanal İdaresi, dün öğleden sonra kanalın gemi trafiğine açıldığını duyurdu.

Süveyş Kanalı’nda yan dönerek karaya saplanan ve kanalı tıkayan Panama bandıralı yük gemisi “Ever Given”dan pazartesi sabaha karşı iyi haber geldi. 28 Mart’taki dolunayla yükselen sular ve yoğun çabaların ardından, 400 metre uzunluğundaki kargo gemisinin yerinden oynatılabildiği ve ‘doğru istikamete’ yönlendirildiği açıklandı.

Mısır medyasına açıklamalarda bulunan Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, “Karaya oturan gemi, incelenmek üzere göller bölgesine alınacak” dedi ve geminin yüzdürülmesiyle kanalın yeniden ulaşıma açıldığını duyurdu.

Kanal İdaresi’nden Khaled Taha da, bu süreçte her iki yönde oluşan gemi trafiğinin temizlenmesinin üç günden fazla süreceğini aktardı. Ever Given gemisini yüzdürmeyi başaran römorkörler bu anı düdüklerini çalarak kutladı. Çalışmalara 13 römorkörün katıldığı ve geminin sıkıştığı yerden kurtarılması için 30 bin metreküp kumun taşındığı aktarıldı. Kurtarma çalışmalarına destek veren Hollandalı Boskalis Şirketi’nin CEO’su Peter Berdowski, “Gemiyi çektik. Bunu açıklamaktan çok büyük heyecan duyuyorum” dedi.

Trafik yeniden başladı

Çin’den Hollanda’nın Roterdam kentine giderken kötü hava şartları nedeniyle geçen salı günü karaya oturan Panama bandıralı Japon gemisi Ever Given’ın yoluna devam edip etmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Geminin sahibi, Ever Given’ın Akdeniz’de geniş su sathına sahip bölgeye ilerletilmesini öneriyor. Geminin burada incelemeden geçirilmesi öngörülüyor.

Ever Given sıkıştığı yerden kurtarılmadan hemen önce, Akdeniz’i Hint Okyanusu’na bağlayan Süveyş Kanalı’nın her iki ucunda geçiş için bekleyen toplam gemi sayısı 425’e ulaşmıştı. Dün kanalın trafiğe yeniden açılmasının ardından kuyrukta bekleyen 43 deniz aracının geçiş yaptığı aktarıldı.

Mısırlı yetkililer, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vererek üç buçuk gün içinde kanalın iki ağzında biriken gemi trafiğini eritmeyi vadediyor.

Canlı hayvandan petrole kadar çeşitli mal taşıyan gemilerin kanaldan geçememesi nedeniyle dünya ticaretinin günlük 10 milyar dolar zarara uğradığı hesaplanmıştı. Krizin, gemi geçiş gelirlerinden mahrum kalan Mısır’a günlük maliyetinin de yaklaşık 14 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 12’si, Akdeniz’ı Kızıldeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

2018’de inşa edilen ve Evergreen Marine adlı Tayvan şirketi tarafından işletilen Ever Given’ın Süveyş Kanalı’nda şimdiye kadar karaya oturan en büyük gemi olduğu belirtiliyor.