Williams Evojet 70

Williams Evojet 70

Bugüne dek üretilmiş en büyük ve en gelişmiş Williams jet bot, her çizgisiyle bir süperyat yardımcı botu gibi görünüyor. Peki küçük teknelerdeki o özel sihre sahip mi?

İlk öpücük hiç unutulmaz derler, bu büyük olasılıkla çok uzun süren bir etki bıraktığı içindir. Bence aynı şey bir Williams Jet Tender ile ilk seyriniz için de geçerli. Bunlar o kadar küçük, hafif, atik ve hızlı oldukları kadar affedici tekneler ki deneyimin yoğunluğu hafızanıza kazınır.

2002 yılında bir Fairline Targa 43’e uyacak şekilde ve iki yılda 100’den fazla inşa edilen Ski Rib’den sonra geçen yıllarda Williams Jet Tenders zamanla çok büyüdü. 2,5m boyda tek bir model sunan genç bir şirketten yılda 1200 teknelik üretimi, 17 farklı modeli ve 140’ın üzerinde çalışanıyla İngiltere’nin en verimli tekne üreticilerinden biri konumuna geldi. Bu tek bir zekice fikrin sürekli geliştirilmesi üzerine kurulu büyük bir başarı hikâyesi; vasıta botu rolüne mükemmel uygun su jeti tahrikli bir mini-RIB üretmek.

Açıkta endişe yaratacak bir pervanesi olmayan, kolay taşınma için kompakt boyutlarda, plaja yanaşma için düşük su çekimli, aborda olmaya uygun yumuşak tüplü ve yolcu kapasitesini yükselten zekice yerleşim planlı her Williams, kullanışlı olduğu kadar eğlenceli de. Formül o kadar başarılı oldu ki Sunseeker ve Princess dahil dünyanın en büyük tekne üreticilerinin çoğu artık bot garajlarını özellikle belli bir Williams modeline uygun şekilde tasarlıyor.

Ancak, en yeni modelleri işi boyut, harcama ve gelişmişlik anlamında tamamen yeni bir yere taşıyor. Evojet 70, Williams’ın bugüne dek ürettiği en büyük model; 7,1 metre boyda ve ağırlığı iki tonun üzerinde… Açıkça görüldüğü gibi, model 40m altı bir süperyatın bot garajına sığmıyor, bu nedenle süperyat sahiplerinin ve kaptanlarının çok yüksek beklentilerini karşılamak zorunda. Buradaki asıl soru; Williams’ın bu seviyeye varıp varamayacağı ve modeli büyük oyuncaklarla birleştirmeye çalışırken daha küçük teknelerinde sunduğu sihrin bir kısmını kaybedip kaybetmedikleri.

UMUT VERİCİ

Karar vermemize yardımcı olmak isteyen Williams, Oxford yakınlarındaki göl kenarı tesislerinde test yapabilmemiz için bir Evojet 70 hazırladı. Sular tam bir performans ve yakıt tüketimi verileri testi yapmamıza yetecek kadar büyük değil, fakat Evojet’in nasıl bir seyir deneyimi sunduğu ve gerek tek başına bir spor tekne, gerek bir süperyat botu olarak ne kadar başarılı olduğu hakkında bir fikir sahibi olmamızı sağlamaya yeterli.

Williams Evojet 70 ilk izlenim yazısının devamnını Eylül sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.