Bodrumlu çocuklar mavi yolculuğu çizecek

Bodrumlu çocuklar mavi yolculuğu çizecek

Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenci Programları kapsamında “II. Bodrum Deniz Müzesi Çocuk Resim Yarışması”nı düzenliyor.

Bodrum Deniz Müzesi tarafından “Bodrum Deniz Müzesi Çocuk Resim Yarışması”nın ikincisi düzenlenecek. Yarışmanın amacının, “1940’larda Halikarnas Balıkçısı’yla Bodrum’da başlayan Mavi Yolculuk hareketinin önemini çocuklara öğretmek, yaşadıkları kentin bu değerini korumaları için bilinç oluşturmak ve genel anlamıyla kültürel hafızayı güçlendirmek” olduğu açıklandı.

Teşvik edilenlerin ise, çocukların Mavi Yolculuk’la ilgili araştırma yapmaya yönlendirilmeleri, Bodrum Deniz Müzesi’nde bulunan Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu ve Halikarnas Balıkçısı Özel Koleksiyonu’ndan faydalanmaları olduğu söylendi.

Üç kategoride gerçekleşecek yarışmaya Bodrum Yarımadası genelinden ilkokul öğrencileri (üçüncü ve dördüncü sınıflar) ve ortaokul öğrencileri (beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflar) katılabiliyor.

Yarışmada, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası, Barbaros Yachting, Aşkın Diving ve Bodrumspor Yelken Kulübü’nün destekleri ve sponsorluklarıyla kazananlara çeşitli ödüller verilecek:

Birinci kategori için, bisiklet, sualtı fotoğraf makinesi, sualtı keşif seti, ikinci kategori için, yelken kursu, bisiklet, sualtı fotoğraf makinesi, üçüncü kategori için, mavi yolculuk, dalış kursu, yelken kursu hediye edilecek. Ayrıca kazanan çocukların öğretmenlerine “Müze Hediye Seti” ve tüm katılımcılara sertifika ve hediyeler verilecek.

Yarışmanın seçici kurulunda, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Doç. Musa Köksal ve Dr. Öğr. Gör. Barış Yılmaz, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu bulunuyor.

Resimlerin 1 Haziran 2020 tarihine kadar Bodrum Deniz Müzesi‘ne teslim edilmesi gerekiyor. Yarışma şartnamesine bodrumdenizmuzesi.com’dan ulaşabiliyor. www.bodrum.bel.tr