Charter firmalarında güç birliği

Charter firmalarında güç birliği

Gena Yacht & Charter ve Pitter Yachting firmalarının kurucu üyeliğini yaptığı Nautic Alliance, tekne kiralama firmalarını bir çatı altında toplayarak pazara yeni bir ivme kazandırmayı hedefliyor.

Berlin Charter Expo, 23-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuarda tekne kiralama firmalarını bir çatı altında toplamak üzere kurulan oluşum Nautic Alliance’ın lansmanı yapılarak ziyaretçilere tanıtıldı. Gena Yacht & Charter ve Pitter Yachting firmalarının kurucu üyeliğini yaptığı oluşumun temelleri üç yıl önce farklı ülkelerde hizmet veren tekne kiralama firmalarının tek bir çatı altında toplanması ve sektörün gelişmesi amacıyla Gena Yacht & Charter CEO’su Taner Gümüş tarafından atıldı.

İLK ÜYE İNGİLİZ CLIPPER MARINE

Berlin’deki lansman sırasında İngiltere’nin iddialı firmalarından Clipper Marine’in ilk üye olarak kabul edildiği oluşum şu şekilde işliyor: Her ülkeden katılma kriterlerine uygun bir kiralama firması Nautic Alliance’a üye olabiliyor. Seçilen üye, kriterleri yerine getiren diğer kiralama firmalarını -sorumluluğunu almak şartıyla- kendi üyeliği altında toplayabiliyor.

Ancak şartları yerine getiren firmalar hemen üyeliğe kabul edilmiyor. Ülke üyeliklerinin kabulü için kurucu üyelerin onayı gerekiyor. Kabul edilen üyeler ilk yıl geçici üyelik statüsüyle oluşuma giriyor ve bir yılın sonunda tüm üyelik kriterlerini yerine getirmesi durumunda tam üyeliğe kabul ediliyor. Ülke altındaki üyelikler aynı şartlarla gerçekleşecek olsa da ilk kabul değerlendirmesi kurucu üyelerin gözlemleriyle yapılıyor. Üyeliğin devamlılığıysa kullanılan Nausys ve Euminia kalite standartları değerlendirme sistemleriyle belirleniyor. Fuarda başta İngiltere, Yunanistan ve İsveç olmak üzere birçok ülkeden üyelik başvurusu yapıldı. Başvuru sonuçları Londra Boat Show’da açıklanacak.

Gena Yacht & Charter ve Pitter Yachting firmalarının kurucu üyeliğini yaptığı Nautic Alliance ile pazara yeni bir ivme kazandırmayı hedefliyor.
Gena Yacht & Charter ve Pitter Yachting firmalarının kurucu üyeliğini yaptığı Nautic Alliance ile pazara yeni bir ivme kazandırmayı hedefliyor.

HEDEF PASTAYI BÜYÜTMEK

Nautic Alliance kurucu üyelerinin filosunda 300 tekne bulunuyor. Oluşuma katılacak yeni üyelerle filonun büyümesi ve yapılacak işbirliğiyle pastanın büyütülmesi amaçlanıyor. Daha önce birbirinin gelirinden pay alma üzerine kurulu modeller denenmiş olsa da sürdürülebilirliği sağlanamamıştı. Bu model sayesinde ise daha bütüncül bir amaç güdülüyor. Farklı ülkelerde aynı hizmeti sunan firmaların iş tecrübelerini birbirleriyle paylaşmaları, pazarlama birliği, fuarlara iştirak, hizmet kalite standartlarının kurulan sistemle denetlenmesi ve geliştirilmesiyle son tüketiciye tekneleri pazarlayan acentelerin daha kaliteli hizmet sunması amaçlanıyor.

Nautic Alliance çatısı altındaki asıl ve alt üye kiralama firmaları bugüne kadar olduğu gibi pazarlama faaliyetlerine, kiralayanlar da daha önceki satın alma davranışlarına devam edecek.

Katılım gösterilen fuarlarda oluşumun standartları tanıtılacak ve müşteriler birlikte çalışılan acentelere yönlendirilecek. Nautic Alliance; müşterilere ve acentelere ikinci bir standart kontrol yapan, verilen hizmeti denetleyen ve hizmet kalitesinin artmasına destek veren bir kuruluş olacak. İlk planda şirketleşmeden faaliyet sürdürecek oluşum başlangıçta Türk şirketi Gena Yacht Charter Member of Nautic Alliance veya Hırvat şirketi Pitter Yachting Member of Nautic Alliance olarak lanse edilecek. Kısa gelecekte ise Nautic Alliance Türkiye, Nautic Alliance Hırvatistan, Nautic Alliance Yunanistan olarak anılacak.