Bavaria SR33

Bavaria SR33

Alman üreticinin ödüllü SR serisinde yakaladığı başarıyı yeni modeliyle sürdürebilecek mi? Bavaria SR33 ile Kuzey Almanya’da gerçekleştirdiğimiz test seyrinde merak edilen sorulara yanıt arıyoruz.

Bavaria’nın SR serisi 2020 yılında sahneye çıkışından beri büyük bir başarı kazandı. Yüksek bordaları, çekici kıç yemek bölümü ve yalnızca içten takma makinelerle sunulan orijinal SR41; keyifli yerleştirilen mükemmel hacimleri, hoş görünümü ve gerçekten etkileyici seyir deneyimiyle bir araya getirmeyi başardı. O günden beri Bavaria aynı yetenekleri daha küçük modeli olan SR36’ya neredeyse hiç kayıpsız aktararak çok iyi bir iş çıkardı. Şimdi serinin yeni ve en küçük teknesi Bavaria SR33 suya indi. Bakalım aynı başarıyı SR33 kadar kompakt bir teknede gerçekten başarabilmiş mi?

Doğrusu, Kuzey Almanya’daki Neustadt marinaya ulaştığımızda dikkatimizi ilk çeken bunun hiç de 33ft bir tekne olmadığı. Serinin diğer üyelerinde gördüğümüz aynı kaslı estetik yanında 10,89 metrelik bir gövde ve 11,40 metre tam boyla model çok büyük bir tekne hissi uyandırıyor.

Bavaria SR33'te serinin geri kalanında olduğu gibi, aynı iskele yemek bölümü, sancaktaki bar ve yükseltilmiş dümen mahalli kurgusunu kullanıyor.
Bavaria SR33’te serinin geri kalanında olduğu gibi, aynı iskele yemek bölümü, sancaktaki bar ve yükseltilmiş dümen mahalli kurgusunu kullanıyor.

 

Bavaria SR36’dan daha kısa (11,44m) ve aynı iki parçalı şık gövde camlarını kullanıyor. Ayrıca Bavaria’nın günübirlik tekne deneyiminin en önemli temel taşını koruduğunu görmek çok hoş, kıça bakan kıçayna yemek bölümü buna en iyi örnek. Bu dört kişiye entegre yüzme platformunun üst tarafında konforla oturma olanağı veren güzel bir özellik. Daha büyük modellerde olduğu gibi, masa aradaki boşluğa indirilerek çekici bir güneşlenme alanı yaratılıyor veya bu bölüm üstünde güneşlenme minderleri olan bir saklama hacmi olarak düzenlenebiliyor. Bu örnekte, azalan uzunluk Bavaria’yı dönen bir sırtlık kullanmaya yöneltmiş, böylece kıç havuzluk bankı kullanılırken yemek bölümünde yalnızca iki kişi oturabiliyor. Ancak SR modellerinin en küçüğünde bu özelliğin korunabilmesi önemli bir kazanım. Başa doğru ilerlediğinizde, Bavaria’nın yan güverteleri dar tutarak havuzluk alanını büyütmek istediği açıkça görülüyor. Bunun etkisini azaltmak için iri küpeşte profilleri, yüksek vardavelalar ve kısa olsa da bir üst bina tutamağı kullandıklarını görmek sevindirici. Başa kıça hareket ederken biraz dar gelse de bu özellikler çekinceleri azaltıyor ve baş tarafa ulaştığınızda büyük baş güverte güneşlenme alanı bir içecekle dinlenebileceğiniz ilave bir alan olarak çok kullanışlı.

Çepeçevre camla sarmalanmış havuzluğa döndüğünüzde kendinizi yine iyi hissediyorsunuz. Mekân filonun geri kalanı gibi, aynı iskele yemek bölümü, sancaktaki bar ve yükseltilmiş dümen mahalli kurgusunu kullanıyor. Kullanım kolaylığı sağlanması için SR33 tam ölçekli bir kumaş açılır tavan veya yalnızca dümen üstüyle sınırlı daha küçük bir fiberglas üniteyle donatılabiliyor ve isterseniz havuzluğu iklim kontrollü bir kullanım alanına dönüştüren bir tente veya kıçtaki yemek bölümü üzerinde ekstra korunak sağlayan bir gölgelik seçebiliyorsunuz. Her iki durumda da sancaktaki dümen ve iskeledeki yardımcı pilot koltuğu için kullanılan yükseltilmiş kalıplar aşağıdaki hacimleri artırıyor.

Makine dairesinde, alanın ölçeği etkileyici, iskelede marş aküleri, sancakta termosifon ve baş tarafta 50 litrelik yakıt tankı için geniş bir alan sunuluyor. Bir jeneratör için de geniş bir yer ayrılmış.

Bavaria SR33 test yazısının devamnı Haziran sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.