Cumhuriyetimizin 100. Yılı İstanbul Boğazı’nda kortejle kutlanacak

Cumhuriyetimizin 100. Yılı İstanbul Boğazı’nda kortejle kutlanacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü 29 Ekim Pazar günü İstanbul sularında düzenlenecek resmi geçit töreniyle kutlanacak. Tüm yelkenciler bayraklarla donatılmış tekneleriyle Kalamış koyunda buluşurken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da envanterinde bulunan 100 parça gemiyle İstanbul Boğazı’nda tören geçişi gerçekleştirecek.

Yelken İl Temsilciliği hazırladığı programla bu yıl karadaki kutlamaları denizlere taşıyor. Setur Kalamış/Fenerbahçe marinalarının desteğiyle düzenlenen “100. Yıl Cumhuriyet Resmi Geçiti” ayrıntılı bir programla düzenlenecek.

Resmi geçit töreninin ayrıntıları ise şöyle;

Kortej katılımcıları saat 9.00’da teknelerinin başında olacak. Saat 9.30’da hazırlıkların tamamlanmasının ardından tekneler İl Temsilciliği’nin Kalamış koyunda şamandıralarla oluşturduğu bekleme alanına doğru marinadan ayrılacaklar.

Farklı noktalardan gelen yelkenciler 9.30-9.45 arasında bayrak gemisinden çalınacak marşlar eşliğinde toplanacak.

Saat 9:45 başta bayrak teknesi Knidos, ardından genç yelkencilerden oluşan hareketli salma filosu, onların arkasında da diğer tüm tekneler güvenli bir mesafeyi gözetecek şekilde ikişerli olarak geçit törenine başlayacak.

İl temsilciliğinin düzenleyeceği 100. Yıl Cumhuriyet Kupası yarışları parkur sorumluları dört botla resmi geçitin düzenini sağlayacak.

Haberleşme kanalı olarak VHF 72’yi kullanılacak. Kanalın genel yönlendirme ve duyurulara açık bırakılması konusunda hassasiyetle davranılması isteniyor.