Deniz Sohbetleri’ne devam ediyoruz

Deniz Sohbetleri’ne devam ediyoruz
Deniz Sohbetleri - Aytül, Cem Hızlan
Deniz Sohbetleri – Aytül, Cem Hızlan

Okurlarımızla biraraya gelme fırsatı bulduğumuz “Deniz Sohbetleri” etkinliğimiz Havasu Cafe lezzetleriyle Kalamış Yelken Kulübü’nde devam ediyor.

Kalamış Yelken Kulübü bünyesinde bulunan Havasu Cafe ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Deniz Sohbetleri” etkinliğimiz yoğun ilgiyle sürüyor. Aralık ayındaki konuklarımız, kendi teknelerini yapma hayallerini gerçeğe dönüştüren Aytül – Cem Hızlan çifti oldu. Oldukça sıcak bir ortamda geçen buluşmada Cem ve Aytül Hızlan tekneleri Mojo’nun yapılış sürecini en ince detaylara kadar anlatarak deniz tutkunlarına ve teknesini kendisi yapmak isteyen denizcilere önemli bilgiler aktardılar.
Buluşmada ilk olarak sözü Aytül Hızlan aldı; “Daha önce de Cem’in yaptığı bir teknemiz vardı. Onunla balık tutmaya çıkıyorduk ve adaya gidiyorduk. Hafta sonları tatil tadında bir hayat oluyordu. ‘Biraz daha büyük bir tekne olsa daha iyi olmaz mı?’ diye düşündük. Yeni bir tekne yapma düşüncesi böyle oluştu.” sözleriyle tekne yapma fikrinin nasıl oluştuğunu aktardı.

Eşi Aytül Hızlan’ın ardından söz alan Cem Hızlan, “Ben bu sürece başlama konusunda çok net değildim. Çünkü ciddi bir zaman gerekiyor. Ayrıca fiziksel olarak da insanı yıpratan bir süreç bu. Aytül tekne iki senede biter ve biz gezmeye başlarız şeklinde düşündü. Ancak bir amatör projeyi planlarken göz önüne aldığınız zaman ve para, yapım işleri başladığında birkaç katına çıkıyor. İki sene olarak düşünülen süre dört -beş seneyi bulabiliyor.”

Cem Hızlan bir önceki teknesini de kendi yapmış bir isim. 2001’de denize indirdiği teknesini daha çok hafta sonu teknesi olarak tanımlayan Hızlan’ın en büyük hayali emekli olduktan sonra sürekli teknede kalıp Akdeniz ve Ege’de günlerini geçirmek. Bu hayalini eşiyle paylaşan ve ortak bir karar alan çift, ilk etapta kendilerinin yapacağı bir tekne fikrine yer ve zaman konuları yüzünden sıcak bakmamış. Ancak Kartal Oto Sanayi’de aileden kalan bir dükkanın boş kalmasının ardından yer problemi devre dışı kalırken doktorluk mesleğiyle uğraşan Cem Hızlan’ın zaman sorununu halletmesi sonucunda teknenin yapılması için kollar sıvanmış.

“Mojo” isimli teknenin dizaynı eski bir yelken yarışçısı olan ve planı kendisi için hazırlayan Dudley Dix’e ait. Arkadaşlarıyla tekneyi inşa eden Dix, 38 ft olan yarış teknesini daha sonra 40 ft’e çıkartarak gezi için modifiye etmiş. Mojo’da iki tane büyük kamara, bir banyo ve tuvalet, salonda bir masa ve masanın karşısında mutlak var. Tekne 40 ft olmasına rağmen hafif bir tekne. Boş ağırlığı sadece dört ton. MBY

Deniz Sohbetleri Ocak ayı konuğu Murat Aksu
Deniz Sohbetleri Ocak ayı konuğu Murat Aksu

OCAK KONUMUZ: SUALTI FOTOĞRAFÇILIĞI

7 Ocak’ta düzenleyeceğimiz sohbetimizin konuğu, sualtı fotoğrafçısı Murat Aksu olacak. Aksu sualtı fotoğrafçılığının inceliklerini anlatacak ve en iyi sualtı fotoğrafı veren rotalar hakkında bilgilerini paylaşacak. Siz de deniz ve denizcilikle ilgili merak ettiğiniz konuları bize yazın, uzmanları çağıralım ve sorularla birlikte cevap arayalım. Saat 11.30’daki sohbet için rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
Rezervasyon no:02166 347 54 95

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.