Daha yeşil yelkenler

Daha yeşil yelkenler

Yelkenler çoğunlukla yeni plastikler, kimyasallar ve orijinal elyaftan üretiliyor, ancak bazı yeni gelişmeler bu gerçeği aşmak konusunda yardımcı olabilir.

Tüketiciler olarak, yelkenlerinize iyi bakmanız ve uzun ömürlü olmalarını sağlamanız çok önemli. Ancak üreticiler için, döngüsel ekonomi ürünleri geliştirmek, yani yeniden hammadde yapmak için geri dönüştürülebilen sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünler ortaya koymak değişmez bir hedef olmalı. Ne var ki Dacron, Dyneema, karbon elyaf, aramid, Mylar filmler, kimyasallar ve yapıştırıcılar yelken üretiminin ana dayanağı olarak kalırken bu bir hayal. Yine de umut verici gelişmeler yaşanmıyor değil. Örneğin, North Sails firmanın miadını doldurmuş yelkenlerden yeni kumaş üretiminde kullanılabilir hammadde türetebilmesi için markanın 3Di yelkenlerinin polyester versiyonları üzerinde döngüsel bir geri dönüşüm sistemi üzerinde çalışan bir ekip oluşturmuş.

Bunun yanında birkaç büyük üretici daha çevreci teknoloji kullanan yüksek standartta lamine yelken çözümleri arama yönünde işe koyulmuş. OneSails kullanım sonrası geri dönüşüm için parçalarına ayrılabilen yelkenler üretirken, Elvstrom tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış EKKO serisi lamine yelkenlerin üretimine başlamış.

PLASTİK ŞİŞELERDEN YELKENLER
ELVSTROM EXRP EKKO

eXRP Cruise, Danimarkalı üreticinin geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış daha sürdürülebilir yelken serisi EKKO’ya son eklenen ürünü. Temelde bu; UV filmi, tafta ve elyaf dahil, ana bileşenlerin tamamı geri dönüştürülmüş PET/polyesterden üretilen yüksek kaliteli bir lamine.

Ürünü La Rochelle’de kullanımda görme şansı yakalıyoruz. Yılın Avrupalı Yatı jürisi, performansı ve Elvström’ün yelkenin yapımını gerçekleştirmek için harcadığı eforu görünce eXRP EKKO’ya özel bir mansiyon ödülü vermeye karar vermişti. Marka üründe üç farklı ağırlık sunuyor: hafif, orta ve ağır. En ağır versiyonda dengeyi yakalamak için, Elvström bir miktar UPE orijinal elyaf eklemek zorunda kalmış, “ancak 50ft boyda bir tekneye çıkmak için metrekare başına sadece birkaç gram ekledik” diyor ürün geliştirme yöneticisi ve yeşil yelkenlerin arkasındaki önemli isimlerden Flemming Christensen.

Daha yeşil yelkenler inceleme yazısının devamını Nisan sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.