Denizcilere özel tasarım kalemler

Denizcilere özel tasarım kalemler

Kalem firmalarının belli zamanlarda tarihe mal olmuş kişilere, olaylara ya da mekânlara atfen ürettiği özel modelleri var. Bu modeller genelde sınırlı sayıda (limited edition) olup emsallerinden hem fiyat hem de kalite olarak farklıdır. İşte bu özel ve sınırlı sayıda üretilen kalemlerden deniz adamları ve denizcilik temalı olan bazı modelleri siz değerli okurlarımız için yazdım.

YAZI: Tamer TELLİKURŞUN

 

Horatio Nelson / ONOTO PEN COMPANY – JAPONYA

Japon Onoto firmasının sadece 100 adet ürettiği Horatio Nelson modeli som gümüş ve mavi emayeden imal, 18Kt altın bir uca sahip ve kapağın ucunda mükemmel işlenmiş bir çapa görseli olan modeldir. Kraliyet Donanması’na 12 yaşında katılan ve 20 yaşında kaptan olan Koramiral Horatio Nelson muhteşem bir lider ve stratejisttir. Özellikle Napolyon Savaşları sırasında uyguladığı sıra dışı taktiklerle kazandığı deniz zaferleri onu İngiliz tarihinin en unutulmaz denizcilerinden biri yapmıştır.

Horatio_nelson

 

The Pirates Writing Instruments / MONTEGRAPPA – İTALYA

Kötülüğün en çekici karakterlerinden biri olan korsanlar hiç kuşku yok ki günümüzde dahi denizcilik için bir endişe kaynağıdır. İtalyan firması Montegrappa tarafından 925 ayar gümüşten sadece 399 adet üretilen korsan serisi sıra dışı görünümüyle dikkat çeker. Özellikle kapak tepesinde ve gövdede ustaca işlenen kurukafa ve korsan kılıcı görünümlü klipsiyle model, koleksiyonerler için farklı bir değerdedir. 18 Kt. altın uçlu kalem günümüzde nadiren de olsa  ok yüksek bedellere müzayedelerde karşımıza çıkar.

pirates_kalem
Sadece 399 adet üretildi.

Sir Francis Drake “DRAKE” Conway Stewart – İNGİLTERE

İngiliz Conway Stewart firmasının, efsanevi İngiliz kaşif ve denizci Sir Francis Drake’den ilham alarak ürettiği model; guilloche gravürle kaplanmış kapak ve namluyla, değerli metaller için dünyaca kabul edilen standart olan İngiliz Sterling Silver Hallmark gümüşünden sadece 100 adet üretilmiştir. Rodyum kaplamalı 18 Kt. som altın bir uç ve Sir Francis Drake’in hayatı hakkında bir hatıra kitabıyla birlikte lüks ambalajında sunulan modelin kapak tepesine işlenen gemi görseli en dikkat çeken özelliğidir. Kapak üst kısmındaki gemi Sir Drake’in gemisi “Golden Hind”ın resmidir. Sir Francis Drake, Elizabeth dönemi İngiltere’sinin atılganlığını ve kahramanlığıyla  ün salan İngiliz denizci ve kaşif, politikacı ve inşaat mühendisidir. Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edilen Drake aynı zamanda Plymouth Belediye Başkanı ve Parlamento Üyeliklerinde de bulunmuştur.

Sir _Francis_ Drake
İngiliz kaşif ve denizci Sir Francis Drake’den ilham alarak üretildi.

 

HMS Victory / KRONE – ABD

“Bir Krone Kalemi, bir kalemden daha fazlasıdır” sloganıyla kalem dünyasının en ünlü Amerikalı üreticisi olan firmanın en gözde kalemlerinden biri hiç kuşku yok ki HMS Victory modelidir. Sadece 150 adet olarak üretilen dolmakalemi, özel kılan şey ise kalemin namlusunun mamut fildişinden yapılmış olmasıdır. Bu fildişinin en az 10 bin yaşında olduğu ve kaleme olağanüstü gerçek bir tarihsel değer kattığı tartışılmazdır. HMS Victory, efsanevi İngiliz Koramiral Nelson’un Trafalgar savaşında Napolyon’u mağlup ederken komuta ettiği  gemisidir.

HMS_Victory
Namlusu mamut fildişinden yapılmış.

Christopher Columbus /AURORA – İTALYA

İtalyan Aurora firmasının Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfinin 500’üncü yılı anısına (1492-1992) sadece 1492 Adet ürettiği özel bir modeldir. 18Kt.altın bir uca, tamamen el işçiliğiyle çalışılan özel bir guilloche desenli altın lamine model San Salvador adasından alınan kumla doldurulmuş şeffaf kağıt ağırlığı ile birlikte satışa sunulmuştur. Kristof Kolomb, Atlantik Okyanusu’na yaptığı toplam dört seferi tamamlayarak coğrafî keşifleri başlatan ve Amerika’nın kolonizasyonunun yolunu açan Cenevizli kaptan ve kâşiftir.

Aurora_kolomb
Amerika kıtasının keşfinin 500’üncü yılı için üretildi.

POPEYE / Esterbrook -ABD

Dünya üzerinde kurgusal olarak yaratılan en ünlü denizci, herhalde Türkçe çeviride bilinen adıyla Temel Reis, orjinal isminde ise  Popeye’dir. Sınırlı sayıda, 250 adet, üretilen Esterbrook Popeye dolmakalem, hem kırmızı hem de mavi renkte gelir. Paslanmaz çelik bir uç ve tokaya sahip olan modelde Temel Reis logosu kalemin kapağında görüntüleniyor. Sınırlı üretim olmasına rağmen halen günümüzde çok uygun fiyatlarla bulunabilen modelde firmanın hedef kitlesi okul çağı çocuklardır.

Popeye
Popeye-Temel Reis anısına üretilen dolmakalem.

 

Yazıma son verirken 10,5mt lik Kısmet adlı teknesiyle  dünya turunu 3 yılda tamamlayan, yelkenciliğin gelişimine büyük katkısı olmuş efsanevi deniz adamı SADUN BORO’yu da burada saygı ve rahmetle  anmak isterim. Umarım bir gün bir kalem firması da onun için bir hatıra dolmakalemi üretir…