Doğru yönde adımlar

Doğru yönde adımlar

Petestop kayıcı gövdeler

Derin V gövdelerin yeniden keşfi bir anlamda Amerika’nın yeniden keşfi gibi; ne var ki küçük bir İsveç firması bu gövdeleri yeniden yorumlayarak tasarladığı Petestep kayıcı gövdeler ile mucizevi sonuçlar elde ettiğini öne sürüyor.

Bjernsten neredeyse tüm kayıcı gövdelerde kaldırma kuvvetini artırmak ve serpintiyi tekneden uzaklaştırmak için kullanılan serpinti profillerinin aynı zamanda suyun yana atılması hareketi nedeniyle enerji kaybına yol açtığını fark etmiş. Bu enerjinin serpinti profillerinin yararlı etkilerini kaybetmeden bir şekilde azaltılması veya geri kazanılması mümkün olduğu takdirde daha hızlı ve verimli bir tekne yaratabileceğini düşünmüş.
Petestop kayıcı gövdeler

Petestop kayıcı gövdeler

Firmanın çözüm için izlediği yol, serpinti profillerini yeniden yönlendirip şekillendirerek, omurgada başlayan ve kayıcı gövdenin doğal su hattını izleyen V formunda çenelere doğru uzanan bir seri yönlendiriciye dönüştürmek ve bu sayede sürtünme kayıplarında önemli bir azalma sağlayan ıslak yüzey küçülmesi yaratmak olmuş. Bu yönlendiriciler V bölgesinde sıfırken çenelerde 45mm derinliğe ulaşıyor ve serpintiyi yanlar yerine geri ve aşağı yönlendirecek şekilde hafif içbükey bir formda üretiliyorlar. Bu form sadece kaldırma kuvvetini artırmak ve sürtünmeyi azaltmakla kalmıyor, ileri yönde bir itme kuvveti de doğuruyor. Petestep tüm bu faktörlerin geleneksel V gövdenin verimine yüzde 5 civarında ilave getirerek toplamda yüzde 15’lik bir kazanım sağlayacağını öngörüyor. Buraya kadar her şey iyi; ancak asıl sürpriz, tasarımın bunu başarmakla kalmayıp ilaveten çok daha yumuşak ve dengeli bir hareket yakalaması. Bu ek avantajı sağlayan üç faktör var; ilki yönlendiricilerin şekli ve boyu nedeniyle geleneksel serpinti profillerine göre çok daha az düz yüzeyle deniz suyunun darbe yapacağı alanları azaltması, ikincisi ilave kaldırma kuvvetinin gövdenin V formunun sadece alt ucunun su içinde kalmasına neden olması ve daha büyük bölümünün dalga içinden geçmesiyle enerjinin kontrollü bir şekilde dağıtılması, üçüncüsüyse serpintinin gövde altına yönlendirilmesiyle ilave bir yastık etkisinin yaratılması. Ayrıca tüm bunların dinamik dengede kayıplar yaşanmadan elde edilmesi dikkat çekiyor. Dönüşler sırasında yönlendiricilerin suya daha iyi tutunmasıyla gövde geleneksel gövde formuna göre çok daha iyi bir dengeye sahip oluyor.

Petestop kayıcı gövdeler yazısının devamını Aralık 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.