Dünyanın en büyük elektriklisi: The Open

Dünyanın en büyük elektriklisi: The Open

Alman girişimci Tyde, The Open adını verdiği elektrik tahrikli, su kanatlı ilk gerçek gezi teknesinin taslaklarını yayınladı. Dünyanın en büyük su kanatlı elektrik tahrikli motoryatı olduğu belirtilen, çepeçevre güverteli model 14,7 metre boyda ve maksimum 30kt sürate ulaşabiliyor.

Güneş Panelleri
Güneş Panelleri

En son sürdürülebilir tekne teknolojisiyle ilgilenen özel tekne sahiplerini hedefleyen The Open’ın sıfır emisyonlu tahrik sistemi 400kW gücünde BMW i3 akü gruplarından ve kıç kanatların üzerinde bağlı çift 100kW Torqeedo Deep Blue elektrik motorlarından oluşuyor. Sistemin tekneye 25 knot süratte 50 deniz mili menzil sağlayacağı belirtiliyor.
The Open’ın verimliliği ana gövdeyi gezi süratlerinde sudan tamamen keserek yüzey üstünde çok az güç kullanarak “uçmasına” olanak yaratan iki bilgisayar kontrollü kanatla sağlanıyor. Kanatlar üzerinde uçuş 17-18 knot civarında başlıyor.

Su kanatlarının diğer bir avantajı da seyrin yumuşaklığı. Kanatlar dalgaların altında çalışırken, gövde yukarıda uçuyor, böylece çok daha konforlu bir seyir deneyimi sağlıyor. Tekne, içten yanmalı makineler yerine elektrik motorlarıyla tahrik edilmesiyle çok daha sessiz ve titreşimsiz. Bu sabit kanatların tek dezavantajı deplasman modunda 1,95 metre yüksek su çekimi. Icon ve Open modellerinin ikisi de otomotiv devi BMW ve tasarım stüdyoları Designworks ile geliştirilmiş.

The Open çok keskin su hattı çizgileri üzerinde açılabilen bordolarıyla hızla genişleyerek baş güvertede oturma alanı yaratmayı amaçlayan belirgin köşeli ve ters açılı bir baş bodoslamaya sahip. İki koltuklu dümen geniş bir ön camla korunuyor ve güverte altında iki kişilik yatak kapasitesi ve bir duş bölümüne yer veriliyor.
tyde.one