BMW XM

BMW XM

BMW’nin efsanevi M ruhuna ithafen geliştirilen yeni XM, markanın ilk seri üretim hibrit motorlu otomobili olma özelliğini taşıyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Alman otomobil markası BMW’nin yüksek performanslı modeller üreten markası Motorsport, 50’nci yaşını BMW XM ile kutluyor. Markanın geçtiğimiz yaz tanıtılan yeni modeli, 653 beygir güç ve 800 Nm tork üreten hibrit motoru ve sıra dışı tasarımıyla 2023’te yollara çıkmaya hazırlanıyor. BMW M1 modelinden bu yana üretilen ilk orijinal M otomobili olma unvanına sahip BMW XM, M tarihinin de ilk M HYBRID motorunu kullanacak.

BMW M’in 50’nci yıl dönümüyle birlikte klasik “BMW Motorsport’’ logosu da geri dönüyor. Bu logonun isteğe bağlı olarak BMW M otomobilleri ve M Sport donanımına sahip BMW modellerinde sunulması planlanıyor. Markanın ikonik M1 modelinden bu yana üretilecek ilk orijinal M otomobili olacak yeni modelin çalışmalarına BMW Group’un Amerika’daki Spartanburg Fabrikası’nda 2023’ün ilk çeyreğinde başlanacak.

BMW’nin M modellerine özgü kavisli ekran sürüşle ilgili tüm detayları sağlıyor.
BMW’nin M modellerine özgü kavisli ekran sürüşle ilgili tüm detayları sağlıyor.

GÜÇLÜ TASARIM

Markanın yeni tasarım anlayışıyla şekillenen BMW XM, kaslı gövdesi, sportif görünümü ve çarpıcı arka tasarımıyla dikkat çekiyor. Ön tarafını oluşturan ve markanın üst düzey modellerinde gördüğümüz çift parçalı aydınlatma grubu XM’de de kullanılmış. Bu aydınlatma grubuna ek olarak BMW’nin aydınlatılmış büyük böbrek ızgaraları da otomobilin güçlü duruşunu destekliyor.

BMW XM içeride üç boyutlu prizma yapısına ve etkileyici bir aydınlatmaya sahip tavan döşemesi, dört farklı donanım seçeneğiyle sunulan yeni vintage deri kaplı gösterge ekranı ve kapı panelleriyle etkileyici bir atmosfere sahip. M modellerine özgü BMW Kavisli Ekran (Curved Screen) ile vites değiştirme ışığı dahil sürüşle ilgili tüm detaylar 12,3 inçlik gösterge ekranıyla sürücüye yansıtılıyor.

Yeni geliştirilmiş 4,4 litrelik TwinPower Turbo beslemeli, V8 içten yanmalı geleneksel motor 489 beygir güç üretirken, sekiz ileri M Steptronic şanzımana monte edilmiş elektrik motorunun 197 beygir güç çıkışı bulunuyor. M tarihinde bir ilk olan M HYBRID ünite böylelikle toplamda 653 beygir ve 800 Nm’ye ulaşan bir güç çıkışı elde ediyor. Motorlar arasında akıllıca yönetilen güç etkileşimi sayesinde tüm sürüş modlarında üstün bir performans vaat ediliyor. Bu güçlü SUV sıfırdan 100 km’ye hızlanmasını sadece 4,3 saniyede tamamlıyor. Tamamen elektrikle 82 ile 88 kilometre arasında menzil sunan BMW XM, 140 km/s sürate kadar emisyonsuz bir sürüşe de izin veriyor.

M otomobilleri arasında en geniş otomatik sürüş ve park sistemine sahip olan BMW XM’de, Geri Sürüş Asistanı ve otomobilin çevresini park alanında üç boyutlu gösterme imkânı sunan bir Park Asistan Plus donanımı bulunuyor. Ayrıca Ön Çarpışma Uyarısı, Direksiyon ve Şerit Kontrol Asistanı, Dur&Kalk Fonksiyonlu Aktif Cruise Kontrol gibi gelişmiş özellikleri içeren Sürüş Asistanı, Professional donanım seviyesinde standart olarak yer alıyor. İletişim: bmw.com.tr