Efsane gemi Bob Barker’ın son durağı Aliağa

Efsane gemi Bob Barker’ın son durağı Aliağa

Dünya denizlerinde balina avcılığına karşı mücadele eden radikal çevre örgütü Sea Shepherd’ın (Deniz Çobanı) en eski gemisi Bob Barker son yolculuğunu yapmak üzere İsrail’den Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Özel Haber :Osman Uğur

15 Kasım’da Aliağa’da gemi söküm tesislerinde olması beklenen Deniz Çobanı çevre örgütünün gemisi Bob Barker denizlerde balina avcılığına verdiği mücadeleden sonra Aliağa gemi söküm tesislerinde hurdaya çıkacak!

Eski bir balina avcı gemisi olan Bob Barker 1950 yılında POL XIV olarak inşa edildi. Sea Shepherd’den alınan bilgilere göre gemi 2009 yılında gizlice satın alındı ve Afrika’da restore edildi. Restorasyon sonrası mürettebat, geminin kimliğini gizli tutarak ve Sea Shepherd’le bağlantısını gizleyerek göreve başladı. Örgütün filosundaki tek buzkıran gemisi olan ve kutuplarda balina avcılığına karşı mücadele eden Bob Barker adını 90 ‘lı yılların televizyon sunucusu Bob Barker’dan alıyor. Büyük bir yakıt deposuna sahip olan gemi 51 metre uzunluğunda ve 488 ton ağırlığında.

bob barker
Bob Barker’ın balina avcılarını korkutan yüzü.

BALİNA AVCILARINA OPERASYON

Bob Barker’ın katıldığı operasyonlardan en bilineni Matilda Vals operasyonu. Mauritius’ta gizlice tamir edilen geminin kaptanı Chuck Swift balina fabrika gemisi Nissihin Maru’ya çarparak gövdesinde büyük bir yarık açtı. Fabrika gemisi sağsalim limana dönerken, Bob Barkey de diğer balina fabrika gemilerine göz açtırmadı.  2011 yılında aynı fabrika gemisini Şili sularına kadar takip eden Bob Barker, Şili Donanması’nın “Gemiye daha fazla yaklaşırlarsa Deniz Çobanlarını tutuklayacağını” açıklaması üzerine takibi bırakmıştı. Nsishin Maru daha sonra Deniz Çobanlarının eylemleri nedeniyle balina avcılığı sezonunun erken sona erdiğini duyurarak Japonya’ya geri döndü.

Bob Barker 2012 yılında aynı fabrika gemisiyle tekrar karşılaştı ve “İlahi Rüzgâr” operasyonu başlamış oldu. Gemi, balinaları öldürmesini durdurmak için Antartika’ya konuşlandırıldı. Nisshin Maru, Sea Shepherd devriyelerinden kaçınmak için Antartika’ya farklı bir yol izledi. Av sezonunun son gününe kadar takibi bırakmayan Deniz Çobanları, fabrika gemisi tarafından çelik kablolarla engellenmeye çalışıldı. Fabrika gemisini bir kez daha Antartika’dan kovalayarak balina avı sezonunun iptal edilmesini sağladı.

SON GEMİ DE, İLK GEMİ DE  TÜRKİYE’DE

Uluslararası sularda deniz ekosistemini korumak ve balina avcılığını engellemek için, gerektiğinde  balina fabrika gemilerine çarparak onları saf dışı eden Deniz Çobanları’nın Türkiye’de ofisi bulunmasa da cevre örgütü Türkiye’ye yabancı değil. Çevre örgütünün son gemisi Ocean Warrior, Hollandalı gemi yapım şirketi Damen tarafından Antalya’daki tersanede inşa edildi. 2016’da suya indirilen Ocean Warrior Nemesis operasyonuna katılmak üzere okyanusa açılmıştı. Dünya’da 30 ülkede temsil edilen çevre örgütünün son gemisi Türkiye’de inşa edilip suya inmişti, şimdi ise ilk gemisi 70 yaşındaki Bob Barker, İsrail’in Ashkelon limanından 11 Kasım’da yola çıktı ve söküm işlemlerine başlamak için 15 Kasım’da İzmir Aliağa’da olacak.