Saxdor 270 GTO

Saxdor 270 GTO

Saxdor’un orijinal 200 modeliyle ödüllü 320 arasında büyük boşluk olması hep şaşırtıcıydı ama bu boşluk geçen ay Southampton Boat Show’da kapandı. XO, Axopar, Ryck, Nimbus ve Quarken’ın benzer büyüklükteki süratli teknelerine rakip olarak piyasaya giren yeni Saxdor 270 GTO, beklediğiniz kadar süratli ve şık görünüyor.

8,45 metre tam boya sahip teknede, Saxdor’un ince açılı pruva ve dikey yapıdaki çift kademeli gövdesi sayesinde 300 hp’ye kadar tek dıştan takmalı makine seçenekleri kullanılabiliyor. Saxdor’a göre bu, yeni tekneyi yaklaşık 45 knot’luk çok etkileyici bir sürate çıkarmak için yeterli. Önceki Saxdor modellerinin göreceli çalışma verimliliği göz önüne alındığında, modelin 300 litrelik yakıt deposunda kalan yüzde 20 güvenlik payıyla birlikte 160 deniz mili civarında süratli bir seyir marjı yapmasını bekleyebiliriz.

Yeni Saxdor 270 GTO’nun deneme seyrine çıkartana kadar bu biraz tahmin olarak kalsa da, iç tasarımının sergilediği vaat oldukça iyi. Günlük kullanım teknesi olarak optimize edilen Quarken 27 gibi, yeni Saxdor da çeşitli dönüştürülebilir oturma bölümleri sayesinde dokuz kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Akıllıca tasarlanmış asimetrik güverte düzenlemesinin açık bıraktığı iskele taraftaki geçiş, baştaki oturma ve güneşlenme alanını kokpitteki iki sıralı koltuklara bağlıyor. Koltuklar yemek masasında kullanılmak üzere ayarlanabiliyor, ayrıca burada donanımlı bir lavabolu barın yanı sıra, şık bir yeni cam kıç paravanı bulunuyor.

Aşağıda çift kişilik yatak, geride giyinmek için bir alan ve ufak bir lavaboyla kaldırılan minderin altında yer alan elektrikli tuvaletin bulunduğu açık plan tuvalet bölümü yer alıyor. Gövde penceresi bulunmadığından teknede geceleyenlerin pek bir manzarası olmayacak. Ancak hoş döşemeler, akıllı ergonomi ve yukarıda kontrol panelinin olduğu bölümdeki büyük pencereler bolca doğal aydınlatma sağlıyor.

Kıçtaki cam kapı son derece şık.
Kıçtaki cam kapı son derece şık.

 

Önceki Saxdor modellerine bakacak olursak, uzun zamandır beklenen Saxdor 270 GTO’nun sektörün en erişilebilir 10 metre altı teknelerinden biri olacağını söyleyebiliriz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TAM BOY 8,45m (27ft 9in)
EN 2,60m (8ft 6in)
MAKİNE 225-300hp kıçtan takma Mercury
MAKSİMUM SÜRAT 45 knot
FİYAT 77 bin 500 Euro (Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz.)
İLETİŞİM saxdorturkey.com