İyinin iyisi: Göcek Sonbahar Yarış Haftası

İyinin iyisi: Göcek Sonbahar Yarış Haftası

Bu yıl Göcek Yat Kulübü tarafıdan 20.’si yapılan Göcek Sonbahar Yarış Haftası yüksek katlımıyla bir Türkiye rekoru kırdı. 117 ekibin kayıt verip 102 teknenin katıldığı Yarış Haftası’nda Göcek’te yazdan kalma bir haftada binin üzerinde katılımcı hem yarıştı hem de Göcek turizmine katkıda bulundu.

Yazı ve Fotograflar: Osman Uğur

“Kasımda Aşk Başkadır” cümlesi adeta Göcek Yarış Haftası’nda kendini bulmuştu. Türkiye’nin en önemli hale gelen yat yarış destinasyonlarıdan biri olan Göcek, 20 yıldır düzenlenen Göcek Sonbahar Yarış Haftası’na yüksek katlımıyla yarış gündemine damga vurdu. Çoğunluğunun Rus yelkencilerden oluştuğu yarış filosunda 12 ülkeden 102 ekip katıldı.

Yorulmak bilmeyen yarış komitesi Marmaris yarış haftasından sonra Göcek Yarış Haftasında iyi işler çıkarttı.

31-Ekim -4 Kasım tarihlerinde yapılan Göcek Yarış Haftası’nda Türkiye’nin en fazla yarış yöneten ismi Can Giray başkanlığındaki yarış komitesi, altı yarış planlamıştı. IRC sınıfında 6 Charter sınıfında dört sınıfın yarıştığı haftada ilk gün Göcek koyu içine çekilen start hattı marinaya girmeye çalışan motoryatlarla start eden yatlar arasında tehlikeli yakınlaşmalara yol açtı. Bu yıl Sahil güvenlik botlarının yanısıra ilk defa parkura çıkan Jandarma botlarının da olduğu yarış parkurunda, tekneler ikinci gün İz kayalıkları rotasında 7 knot havada yarıştılar.

Yarışın üçüncü günü zaman zaman sağanaklarla 12 knot’a çıkan rüzgarda yarışan yatlar start hattında en ıyı çıkışı yapabilmek için birbirleriyle borda borda bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede bir çatışma yaşandı. IRC 1 sınıfında yarışan Sergey Bryuzga ait Kerr 40 tipli Frogfoot adlı teknenin bastonu IRC 2 sınıfındaki Sofel Maxim yönetimindeki Russes teknesine girdi Çatışma sırasında bordasında yarık oluşan Russes ekibi bordaya yama yaparak yarışa devam ederken Frogfoot yelkenleri indirip yarışa veda etti.

Yarışın son günü olan 4 Kasım’da yine koyiçinden start verilecekti. Son uyarı saati 14:00’e kadar bekleyen yarış komitesi esen ama uygun parkur kurdurmayan rüzgarı dikkate alarak son gün yarış yapmadı. Koyiçinde rüzgarı gören Rus yelkenciler bu karara telsiz anonsuyla veryansın ederken dört yarışla tamamlanan yarışın ödül töreni aynı akşam D -Marin’de yapıldı.

Kulüp Küçük Hayaller Büyük

Göcek Yacht Kulüp’ün kurucu üyelerinden Göcek’in sevilen siması Avukat Taner Aktop’a 20.yıl anısına Göcek Yacht Kulup Komodoru Mustafa Gençaslan tarafından anı plaketi verildi.

Göcek Yacht Kulübü Türkiye’nin en eski kulüplerinden. Tamamen Göcek esnafının sponsorluğuyla düzenlenen yarışlar oldukça ilgi örüyor. İlkbahar ve sonbaharda iki yarış yapan Göcek Yacht Kulübü’nün hedefinde yarış sayısını arttırmak var. 2023 yılında 8 Mart Kadınlar Günü’nde kadın yelkencilerden oluşan bir yarış yapmayı hedefleyen kulüp bir yandan da İstanbul’dan Göcek’e yerleşen camianın sevilen yelken hocası Gürsu Kantarcıoğlu’nun yönetiminde optimist eğitimlerini veriyor.

Geçmişte bir çok ünlü markanın sponsorluğunda yarış düzenleyen Göcek Yacht Kulübü yerel imkanlarla da yarış yapabildiğini göstermiş oldu. Şimdi ise yelkenciler arasında merak edilen konu Göcek’te yat yarış sayısını ve deniz etkinliklerini arttırmak için neler yapılması gerektiği? Sanırız Göcek bunu hak ediyor!

 

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.