Göcek’te Wobbly Boat Race rüzgarı

Göcek’te Wobbly Boat Race rüzgarı

13 yıldır yapılan Göcek Wobbly Boat Race’te ekipler, yarış günü verilen malzemelerle 3 saat içinde kendi teknelerini yapıp yarışmaya çıkıyor. Batmayan ve şamandıra dönen ekip birinci olurken ekiplerin yarış sırasındaki kıyafet konseptleri Göcek’te adeta bir festival havası estiriyor.

Yazı ve fotoğraflar: Osman Uğur

13 yıldır Göcek Sonbahar ve Atatürk Kupası’nın hemen peşindeki hafta sonunda yapılan Wobbly Boat Race, Türkiye denizlerinde bir ilki barındırıyor. Yarış günü verilen malzemelerle 3 saat içinde kendi teknelerini yapan ekipler 3 saat sonunda denizde yarışmaya çıkıyor.

Batmayan ve şamandıra dönen ekip birinci olurken ekiplerin yarış sırasında kıyafet konseptleri ise Göcek’te adeta bir festival havası estiriyor.

Göcek Wobbly Boat Race, 2010 yılında Antigua’’dan gelen Alex ve Ellen Cory’nın ön ayak olmasıyla başlamış. D-Marin’in plajı kullanıma açmasıyla ilgi artmış. Göcek içerisinde festival havasında geçen bu ilginç yarış öncesi ekipler kendilerine verilen malzemelerle kendi teknelerini yapmaya başlıyorlar.

Ekiplerin hepsine malzeme olarak, 50-200 cm ölçülerinde üç parça kontrplak, beş adet baton çivi, vida, ip silikon ve poşet veriliyor. Ekipler yarış günü saat 11.00-15.00 arasında aynı anda teknelerini yapmaya başlıyorlar. Yardımlaşmanın serbest olduğu tekne yapımı sırasında, ekiplerin birbirlerine ikram ettikleri çaylar börekler, kahveler rekabetin yüksek olduğunun göstergesi adeta!

Yapılan teknenin üstüne yazı yazmak serbest. Vermek istediğiniz mesajı yazabılıyorsunuz. Deliler ekibinin “Delirmemde emeği geçenlere teşekkür” yazısı her şeyi anlatıyordu. Keza ekip üyelerinin kıyafetlerı de tamamen tiyatral. Deli kıyafetleri giyen de, boynuz takanları da var.

Göcek Sonbahar Kupası’nda yarış yöneten yarış komitesi de RC adıyla yarışa katılan ekiplerden. Yarışta katılım ücreti yok.

Tekne yapım süresi dolduktan sonra D-Marin’in plajına gidiliyor. Start düdüğüyle beraber bütün ekipler çığlıklar atarak denize koşuyor. Ekipten birisi kürekleri çekiyor ve tekneler iki şamandırayı dönüp plaja geliyor.

Woobly Boat Race
Göcek Wobbly Boat Race’e bu yıl 14 ekip katıldı. Ancak dört ekip yarışı tamamladı.

Yarış sırasında genellikle tekneler batıyor ya da devriliyor. Bu ikisinin dışında kalanlar yarışta dereceye giriyor. Bol kahkahanın ve eğlencenin temel alındığı Göcek Wobbly Boat Race’e bu yıl 14 ekip katıldı. Ancak dört ekip yarışı tamamladı.

D-Marin Göcek’in desteğiyle devam eden yarışa D-Marin de her yıl iki ekiple katılıyor. Yarış sonrası küçük bir ödül töreninden sonra herkes tekneleri D-Marin’e teslim ettikten sonra dağılıyor.

Bu ilginç yarış şimdilik sadece Göcek’te yapılıyor. Dileğimiz bu yarışların çoğalması…

 

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.