Giancarlo Pedote Vendée Globe yolunda

Giancarlo Pedote Vendée Globe yolunda

Raymarine Elçisi Giancarlo Pedote ikinci Vendée Globe yelken yarışına hazırlanmak üzere Route Du Rhum’a doğru yola çıktı.

İtalyan açıkdeniz yarışçısı Giancarlo Pedote, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Vendée Globe’a hazırlanmak için Route Du Rhum’a doğru yola çıktı. 2007 yılında Mini 6.50 sınıfında profesyonel kariyerine başlayan Pedote, Champion de France Promotion Course au Large en Solitaire’e katıldı ve Mini 6.50 sıralamasında iki kez birinci oldu. 2013 ve 2015 yıllarında Yılın İtalyan Denizcisi ödülüne layık görüldü ve 2015 yılında Multi 50’de Transat Jacques Vabre ödülünü kazandı.

İlk Vendee Globe’una 2020 yılında katılarak hayallerini gerçekleştirdi ve dokuzuncu seride yer alan tek İtalyan oldu. Yarışı sekizinci sırada tamamladı. Bu yıl nihai yarış olan Vendée Globe öncesi, zorlu yarış programının bir parçası olarak Guyader Bermudes ve Defi Azimut da dahil olmak üzere bir dizi tek kişilik yarışı tamamladı. Giancarlo, “Vendée Globe efsane bir rotaya sahiptir. Bu enlemlere özgü zorlukları aşarak güneyden dünyayı gezmeyi içerir. Daha fazla deneyim ve rekabetçilikle tekrar okyanuslara yelken açmak ve yeni bir hikaye anlatmak için çalışıyorum.” dedi.

Giancarlo Pedote
Giancarlo Pedote, ikinci Vendee Globe’una hazırlanıyor.

Prysmian adlı Imoca 60’ında, Giancarlo’nun yüksek performanslı yelkencilik için bir dizi elektronik cihazı bulunuyor. “Vendée Globe’a katılanlar rotanın tehlikeli olduğunu ve meteoroloji, fiziksel ve zihinsel dayanıklılık gerektirdiğini, beklenmeyen durumlarla yüzleşme gibi önem arz eden birçok bileşenin olduğunu bilir. Böylesi zorlu ve sürekli değişken koşullarda güvenilir bir sisteme sahip olmak, tek başına yapılan yelkende çok önemlidir. Her gün en iyi çözümü bulmak için sınırları zorlayan bir marka olduğu için Raymarine ile çalışmayı tercih ediyorum.”

Güvertedeki sistem, Doppler çarpışma önleme teknolojili Raymarine Quantum 2 Radarını içeriyor, bu CHIRP sinyal sıkıştırma radarı hem uzun hem de son derece kısa aralıklarda üstün hedef farkındalığı sağlıyor. Gelişmiş Doppler işlemini kullanarak, sistem anında hareket eden radar bağlantılarını vurguluyor ve onları gelen veya giden olduklarını belirtmek için renkli kodlarla işaretliyor. Dopplerli Quantum, güvenlik için çok önemli olup yüksek trafik alanlarında gezinirken tehlikeli durumları belirlemeyi kolaylaştırıyor. Yelkenlide AIS700 de bulunuyor, bir B Sınıfı AIS alıcısı-vericisi olarak, sadece diğer teknelerden gelen yayınları almıyor, aynı zamanda kendi teknenizin bilgilerini ileterek başka teknelerin sistemlerinde görülmeye yardımcı oluyor ve gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor.

Dümende Axiom 9″ ekran ve i70 çok işlevli gösterge bulunuyor. Geniş 4″ ekran mükemmel görünürlük sağlıyor, AIS hedeflerini ve diğer kilit verileri görmenize de olanak verir. Prysmian’da, Yüksek Çözünürlüklü üç CAM210 IP Deniz Kamerası bulunuyor. Bu Giancarlo’nun güvertede (iskele ve sancak tarafı) takılı iki kamerayı kullanarak ana yelkeni dışarı çıkmak zorunda kalmadan izleyebilmesini sağlıyor. Dışarıdaki sıcaklığın çok düşük ve deniz koşullarının son derece zorlayıcı olduğu özellikle Büyük Güney’de bu büyük önem arz ediyor. Direğe takılı kamera, IR LED’leri sayesinde gece boyunca dahi baş yelkenin izlenmesini sağlıyor.

Raymarine İtalya Ülke Müdürü Carlo Baj: “Giancarlo’ya denizlerin Everest’i Vendée Globe’a katılımında böylesine zorlu koşullarda talepkar bir yarış takvimine karşı az mürettebatlı yelkencilikte hayati öneme sahip güvenilir ve gelişmiş güvenlik çözümleri sunan bir elektronik sistemi sağlayarak destek vermek bizi çok heyecanlandırıyor.” dedi.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.