Magellano 66

Magellano 66

Modern tasarımlı ve kullanışlı özellikte tekneleriyle öne çıkan İtalyan tersanenin Magellano serisindeki yeni modelini inceliyoruz.

İtalyan Azimut Benetti Group’un eylül ayında Cannes Yachting Festival’de prömiyerini yaptığı modellerden biri, zamansız ve modern tasarımıyla dikkat çeken Magellano serisinin yeni üyesi 66 idi. Karbon teknolojisi jenerasyonuna ait model, kendinden büyük kardeşleri gibi klasikle modernliği bir arada sunuyor.

Her yıl Cannes Yachting Festival’de son 12 ayda denize indirilen 13-140 metre arası en iyi teknelerin seçildiği World Yacht Trophies etkinliğinde Magellano 66’ya verilen “En İyi İç Tasarım” ödülü yeni modelin bu konudaki başarısını kısa sürede kanıtlar nitelikteydi.

Artık 30kt üstü süratlerin çok da gerekli olmadığı, deniz üzerinde de yavaş yaşam (slow living) anlayışı giderek yaygınlaşıyor. Birçok denizci 20kt civarında seyir yapmakla yetiniyor; bu süratlerde, ters akıntıları ve pruvadan esen rüzgârları yenecek kadar hızlı, yakıt tasarrufu sağlayacak kadar yavaş, konfordan vazgeçemeyecek kadar keyif düşkünüyüz. Fakat şimdi çoğunluk ne kadar hoş tasarlanmış olursa olsun, klasik görünüme sahip ağır yapılarıyla süratliyken yakıt ekonomisi yapılmasına olanak vermeyen tekneleri tercih etmek istemiyor. Bu nedenle modern stile sahip hafif trawler’ların öne çıktığı yeni bir pazar ortaya çıkıyor.

KULLANIŞLI GÜVERTE TASARIMI

20.15 metrelik Magellano 66’da mekânlar tekne sahibine konfor ve çok yönlü çözümler sunacak şekilde tasarlanmış. Gövde üretiminde karbon fiber kullanımıyla ağırlık korunurken, hacimler ve yüzeylerin boyutları büyütülmüş. Bu sayede mükemmel seviyede dinamik stabilite sağlayan bir yapı sağlanmış. Doğal ışığın içeriye girmesine izin veren devasa cam yüzeylerle geniş güneşlenme alanları aynı seviyede tutulmuş. Geniş günlük kullanım alanı sunan salon ve havuzluk teknede yaşamı en iyi hale getirilebilmek üzere tek bir seviyede tutulmuş ve geniş pencerelerle ferah, gün ışığı dolu bir atmosfer yaratılmış.

Magellano 66 inceleme yazısının devamını Kasım sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.