İzmir Körfezi’nde yelken şöleni

İzmir Körfezi’nde yelken şöleni

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-17 Ekim tarihlerinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen İzmir Körfez Festivali’nin ana etkinliği olan İzmir Arkas Körfez Yarışı, körfezi hem renklendirdi hem de heyecanlandırdı.

Yazı: Aslıhan Tüzün

İzmir gibi bir körfez şehrinin de uluslararası yat yarışı olması inancıyla çıkılan yolda, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yelken Federasyonu ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’nün destekleriyle düzenlenen İzmir Arkas Körfez Yarışı, değişken rüzgârı ve rotalarıyla yelkencilere zor ama keyifli anlar yaşattı.

26 teknenin katıldığı yarışta, havaya göre rota belirlenirken buna uyum sağlayan ekipler kazandı. İzmir Körfezi’nin tüm sahiline yerleştirilen şamandıralarla rotalar belirlenirken, İzmirliler de sahilden körfezde yelkenin tadını çıkarttılar.

İlk gün start planı mevcut rüzgâr durumuna göre hazırlanmıştı ancak rüzgâr son anda 50-60 derece kadar batıya dönünce hakem komitesi rüzgârın oturmasını bekledi. Bu yüzden yarış kısa bir gecikmeyle başladı. Bostanlı, Göztepe daha sonra Alaybey dönüşü yapıldı. İzmir Körfez Yarışı’nda ilk günde, İzmir’in baharı ve kışı denizde aynı anda yaşandı, rüzgâr değişimleri yarışın heyecanını artırdı.

İkinci gün ise İzmir’in meşhur imbatı kendini gösterdi. Batı rüzgâr körfezi tam anlamıyla doldurdu. Karşıyaka önlerinde start eden tekneler batıya doğru yükselerek dönüş şamandırasından sonra tekrar Göztepe’ye indiler. İlk gün olduğu gibi yine şiddet ve yön bakımından değişken rüzgâr vardı.

Arkas MAT Sailing Team - Overall Şampiyonu

17 Ekim Pazar günü Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen kupa töreninde EAYK Başkanı Akif Sezer, Arkas Spor Yelken Şubesi Başkanı Mert Oruz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Suat Çağlayan konuşmalarını yaptı. Çağlayan, Tunç Soyer’in hayalinin körfezin canlanması, sahillerinde halka açık olan sportif deniz etkinlileri yapılması olduğunu söyledi. İzmirlilerin daima denizle iç içe bir yaşam sürdüğünü bu ilişkinin daha da güçlenmesi için çalıştıklarını ve bu festivalin hedefleri için çok güçlü bir etkinlik olduğunu belirtti. “Sadece karadan denize değil, denizden karaya bakmak için çalışmaya devam edeceğiz.” diyen Çağlayan, dördüncüsü düzenlenen yarış için Arkas’a teşekkür etti.

GENEL SONUÇLAR

IRC A0
1. Arkas MAT Sailing Team
2.Team Spirit

IRC A1
1. Team Line A Rossa
2. One Yacht İzmir Yelken

IRC A2
1. Cygnus
2. Yediçeriler
3. Mercer

IRC B
1. Blicra Shakara
2. Meltemi
3. Goodday Sunshine

Destek
1. Pars-1
2. Pearl M
3. Final

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.