Denizcilere karapark tüyoları

Denizcilere karapark tüyoları

Bu yıl kızımız Özi’nin bakımları için seçtiğimiz karapark Kaş Setur Marina oldu. Bu seçimde Özi’nin genişliği en önemli etkendi. Biz karaparkta olunca gündemimiz de bu aralar tabii ki bakım, tamir, tadilat. Bu sefer bir bilene sorayım dedim ve sorularımı Setur Marinaları Teknik Hizmetler Müdürü İlker Öngül’e ilettim.

Yazı: Özlem Ulubay Şahin (instagram: @baskaturluyasamak – youtube.com/baskaturluyasamak)

Beklenen mevsim sonunda geldi. Yelkenler fora demek için kimimiz heyecanlanıyor, kimimiz ise çoktan Akdeniz’in, Ege’nin hatta Karadeniz’in rüzgârlarıyla doldurdu yelkenlerini… Bizse iki yıldır karaya almadığımız sevgili kızımız Özi’yi, tam da haziran ayında (salgının da etkisiyle), karaya almaya karar verdik. Neredeyse her işini kendimiz yapmaya çalıştığımız için süreç ağır, çoğu zaman yorgun, çokça da deneme yanılmayla geçiyor. Bu da öğrenmenin bir parçası.

Bu yıl kızımız Özi’nin bakımları için seçtiğimiz karapark Kaş Setur Marina oldu. Bu seçimde Özi’nin genişliği en önemli etkendi. Biz karaparkta olunca gündemimiz de tabii ki bakım, tamir, tadilat. Ee tabi meraklı bendeniz soru sormadan duramam. Bu sefer de sorularımı karaparkın adabını, kurallarını, yapılacakları, yapılmayacakları bir bilene sorayım dedim. Ve sorularımı en yetkili kişilerden birine, sekiz yıldır Koç Grubu’na bağlı Setur Marinaları’nda farklı lokasyonlarda ve pozisyonlarda çalışıp, bu yılın başından itibaren de Teknik Hizmetler Müdürü olarak görevine devam eden İlker Öngül’e ilettim.

Setur Marinaları Teknik Hizmetler Müdürü İlker Öngü
Setur Marinaları Teknik Hizmetler Müdürü İlker Öngü

Kuzeyden güneye Kalamış/Fenerbahçe, Yalova, Ayvalık, Midilli, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Kaş, Finike ve Antalya olmak üzere 10 marinayı bünyesinde bulunduran Setur, toplam 130 bin metrekarelik çekek alanıyla yaklaşık 1.200 tekneye karada hizmet verebiliyor. Her yıl bu kadar tekneye hizmet veren ve tüm marinalara yayılmış 58 kişilik bir ekibin lideri Öngül beni samimiyetle yanıtladı.

Bir tekneyi karaya alırken marina teknik ekibinin dikkat etmesi gerekenler neler?
Bu konuda dikkat ettiğimiz ilk nokta, teknenin lift havuzuna “baştan kara mı, yoksa kıçtan kara mı?” gireceğine karar verilme sürecidir. Setur Marinaları olarak karada tekneye uygulanacak işlemler ve teknenin yapısına göre bu işleyişi yürütmeye özen gösteriyoruz. Örnek vermek gerekirse; 42 feet’e kadar yelkenlileri baştan kara alıyoruz ancak 42 feet’i geçtiğinde, cenova yelkenin liftimizin üst kirişine dokunması riskli olacağı için havuza kıçtan karaya alıyoruz.

Teknelerin şaft ve pervane yapısı da karaya çekerken dikkat ettiğimiz unsurlardan biri. Teknenin düz şaftlı veya Z drive olması bize paletlerin tekneyi nereden kavrayabileceğini gösteriyor. Bunların dışında teknenin karina yapısı, teknede yapılacak bakım işleri, yüksekliği, boya yapılıp yapılmayacağı, şaftının ya da motorunun çıkarılıp çıkarılmayacağı, teknenin karada nereye ve hangi doğrultuda konumlanacağını belirliyor.

Havuza yanaşma manevrası öncesinden inene kadarki tüm süreçte, hatta indirilip havuzdan ayrılana kadarki süreçte, biz teknecilerin dikkat etmesi gerekenler neler?
Öncelikle bu işin olmazsa olmazının, havuza yanaşma manevrasından itibaren lift operatörünün tüm yönlendirmelerine uymak; kontrolü ona bırakmak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yelkenliyse, tekne paletlerle kavranmadan önce cenova yelkeninin indirilmesi veya karada açılıp yelken yapamayacak şekilde sıkıca bağlanması çok önemli. Unutmamalı ki; tekneler denizin her türlü koşuluna uygun şekilde tasarlanıyor. Karada dururlarkense alınan tedbirlerle stabil olmaları sağlanıyor.

Tekne karadan havuza inerken, suyla ilk temastan sonra lift operatörü tekne sahibinin veya kaptanının tekneye çıkması ve gerekli kontrolleri yapması için bekliyor. Bu esnada teknenin sintine kapaklarını açıp herhangi bir yerden su alıp almadığı mutlaka kontrol edilmeli. Havuzdan ayrılmadan önce motor çalıştırılıp test edilmeli. Bu kontrollerden sonra verilecek işaretle operatör tekneyi tamamen suya bırakmış oluyor. Bundan sonraki ilk iş ise, çekek ekibinin de yardım ve yönlendirmeleriyle tekneyi dikkatlice havuzdan çıkarıp, bağlanacağı yere götürmek oluyor.

Karapark hakkında bilinmesi gerekenler  Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.