Eker’den sürdürülebilirlik adımı

Eker’den sürdürülebilirlik adımı

Su azaltma yolculuğunu sürdüren Eker, Dünya Su Günü’nde yaptığı açıklamada günde 450 ton tasarrufa ulaştığını duyurdu.

Eker Süt Ürünleri, suyun geleceğe taşınabilmesi için tasarruf bilincini ön plana çıkaran uygulamaları benimsiyor. Üretim proseslerinde iyileştirmeler yaparak ürün tonajı başına kullanılan su miktarında tasarruf sağlayan Eker, sürdürülebilir kalkınmayı destekliyor.

Eker’den yapılan açıklamada, “Dünyamızın doğal kaynakları iklim değişikliği, nüfus artışı gibi nedenlerle giderek azalırken, su kaynaklı problemlerin önüne geçmek büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler tarafından su sorunlarına dikkat çekmek amacıyla belirlenen 22 Mart Dünya Su Günü’nün taşıdığı anlam her geçen yıl artıyor. İş dünyasının odaklandığı Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları da; “Sudaki Yaşam”, “Temiz Su ve Sanitasyon” ile bunlara bağlı olarak “Sorumlu Üretim ve Tüketim” gibi ilkelerle suyun önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.” denildi.

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla tasarruflu üretim konusunda yaptığı çalışmaları paylaşan Eker, suyun verimli kullanılmasına dikkat çekiyor. 2019’dan bu yana sürdürdüğü su azaltma yolculuğunda ürün tonajı başına kullanılan su miktarında yüzde 14 tasarruf gerçekleştiren Eker, bu miktarı 2023 sonu itibariyle yüzde 25, 2025 yılı sonu itibariyle de yüzde 35 azaltmayı hedefliyor. Eker, 2021 yılından beri yaptığı çalışmalarla günde 450 ton su tasarrufu sağladığını duyurdu.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.