Genç yelkenciler Ocean Globe Race’i tamamladı

Genç yelkenciler Ocean Globe Race’i tamamladı

Ocean Globe Race’te mücadele eden Ezgim Mıstıkoğlu ve Deniz Derin Bınaroğlu, dünyayı yelkenle yarışarak turlayan en genç Türk yelkenciler oldu.

Ezgim Mıstıkoğlu ve Deniz Derin Bınaroğlu

22 yaşındaki Ezgim Mıstıkoğlu ve 21 yaşındaki Deniz Derin Bınaroğlu, İtalyan takımı Translated9 ile Ocean Globe Race yarışına katıldı. 4 etap olarak yapılan yarışlarda Mıstıkoğlu ve Bınaroğlu, dünyayı yelkenle yarışarak turlayan en genç Türk yelkenciler oldular.

Ezgim Mıstıkoğlu ve Deniz Derin Bınaroğlu, Translated9 isimli tekneyle İngiltere’den çıktıkları, Ocean Globe Race yarışını, 8 ayda tamamlayarak İngiltere’ye geri döndüler.

İki genç denizcinin takımı İtalyan Translated9, ilk etap olan İngiltere-Cape Town ile ikinci etap Cape Town-Yeni Zelanda yarışlarını, IRC, Line Honors ve Flyer sınıflarında birincilikle bitirdi.

Batma tehlikesi geçirdiler

Translated9 teknesi, Yeni Zelanda-Uruguay ve Uruguay-İngiltere etaplarında batma tehlikesi geçirdi.

Üçüncü etapta Translated9 teknesinde çatlaklar oluştu. Cape Horn’u döndükten sonra ciddi fırtınalarla karşılaşan ekip güvenliğe öncelik vererek Falkland adalarına sığındı. Tekne, Falkland adalarında tamir edildi ve dördüncü etaba son anda yetişti.

Falkland adalarından yola çıkan tekne, dördüncü ve son etapta yarışı birinci götürürken yeni bir talihsizlik yaşadı. Translated9‘da, yarışı tamamlamaya sadece 10 gün kala yeni bir çatlak oluştu.

Translated 9

Takım bu kez de Portekiz’in Madeira adasına çıkmak zorunda kaldı. Bir kez daha tamire alınan teknedeki sorunlar giderilince İtalyan tekne tekrar yola çıktı.

Oluşan arızalar ve zaman kaybı nedeniyle, Ezgim Mıstıkoğlu ve Deniz Derin Bınaroğlu’nun yarıştığı Translated9 takımı, Ocean Globe Race’in üçüncü ve dördüncü ayaklarında yarış dışı kaldı.

Ekip, yine de dünya turunu tamamlamak üzere Madeira adasından başladıkları noktaya – İngiltere’ye dönerek dünya turunu bitirdi. Böylece, Mıstıkoğlu ve Bınaroğlu, dünyayı yelkenle yarışarak dönen en genç Türk yelkenciler oldular.

Yarışlarda teknoloji kullanılmadı

Ocean Globe Race,1973 yılında yapılan Whitbread Round The World yarışının 50. Yılı adına, o yıllardaki şartlarla düzenlendi. Dört etaptan oluşan yarışa 14 tekne ve 23 ülkeden 256 sporcu katıldı.
Yarışta, hiçbir teknoloji kullanılmadı. Tekneler yön bulurken ve hava tahminler için tamamen geleneksel yöntemleri kullandı. Sekstant ve astronavigasyonla yönlerini bulurken fax makinesiyle hava raporlarına ulaştılar

Yarışa katılan takımlar bilgisayar, uydu, GPS, telefon gibi aletlerden yarış sırasında uzak kaldı.