İstanbul’un Deniz Canlıları

İstanbul’un Deniz Canlıları

Deniz araştırmacısı Mert Gökalp tarafından kaleme alınan ve İstanbul’un sualtı yaşamına ışık tutan İstanbul’un Deniz Canlıları okurlarla buluştu.

Belgeselci ve deniz araştırmacısı Mert Gökalp tarafından kaleme alınan İstanbul’un Deniz Canlıları, sualtı canlılarının yaşamını, öykülerini ve İstanbul’un bin yıllardır denizle olan ilişkisini detaylarıyla anlatan belgesel eser olma özelliği taşıyor. İBB Yayınları tarafından yayıma hazırlanan kitapta, İstanbul denizlerindeki tüm canlıları temsil eden balıklar, kıkırdaklılar, algler ve süngerler gibi 13 farklı gruptan 331 tür sualtı canlısı yer alıyor.

Deniz canlılarına ait fotoğraflarla bezeli olan eserde, İstanbul’un Karadeniz, Avrupa ve Anadolu kıyıları, İstanbul Boğazı, Prens Adaları, İzmit Körfezi, Güney Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı kıyılarında çekilmiş fotoğraflar bulunuyor. Kitap aynı zamanda şehrin 9 bin yıllık balık tarihinden başlayarak Türkiye’de balık biliminin babası olarak kabul edilen Karekin Deveciyan’ın eserlerini de içeriyor.

Deniz canlılarının mümkün olan her anına tanık olabilmek adına toplamda 15 yıl süren gözlemler, bilimsel okumalar, belgesel çalışmalar, video röportajlar ve 250’nin üzerinde dalışın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılan kitap, denizlerimize ve özellikle İstanbul’un deniz canlılarına dikkat çekiyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan İstanbul’un sualtı yaşamına ışık tutan İstanbul’un Deniz Canlıları İstanbul Kitapçısı şubeleri, www.istanbulkitapcisi.com ve tüm kitapçılarda.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.