Beneteau First 27

Beneteau First 27

Beneteau niş bir spor tekneyi keyifli bir gezgine dönüştürmeyi başardı mı? Yachting World İngiltere editörü Rupert Holmes yanıtları Beneteau First 27 ile yelkende arıyor.

Sam Manuard tasarımı Seascape 27’nin (artık Beneteau’nun First 27 SE’si olarak biliniyor) orijinal versiyonu uzun zamandır favori küçük teknelerimizden biri. 2014 yılında prototipini Slovenya’da sağanaklı bir kış gününde 12-22kt arasında değişen rüzgârda denemiştik. Büyük balonla rüzgâraltına seyir tam anlamıyla nefes kesiciydi; sürat 13-15kt bandındaydı ve daha sert sağanaklarda 17,5kt seviyesine kadar yükseliyordu.
Üstelik bu, kontrolü zorlayan bir seyir de değildi; tekne ray üzerinde yürüyor gibi idare ediliyordu ve çok zorlandığında bile dümenlerde bol miktarda rezerv saklıydı. Zamanımız olsaydı Split veya Dubrovnik’e 200 millik bir rüzgâraltı seyri yapabilir, sonunda tekneyi orsa dönüş bacağı için römorka yükleyebilirdik.

Öyleyse firma bu başarılı formülle oynamayı neden seçiyor? En yalın haliyle, herkes bunun kadar sürat için optimize edilmiş bir tekne istemiyor; konfor ve basitlik de önemli faktörler. Beneteau’nun şimdi Beneteau First 27 (SE tanımı taşımayan) olarak anılan modeli yaratma nedeni de bu.
Önemli değişiklikler arasında daha kısa alüminyum direk, klasik üçgen mandar yakalı anayelken, torpido tipi sabit salma, 30cm daha az su çekimi ve içten takma dizel makine bulunuyor.

Beneteau First 27 - İç Mekan

Havuzluğun baş tarafındaki oturma yeri de yeni ve özellikle opsiyonel minderlerle daha konforlu bir gezi stili yaratıyor. Bunlar ayrıca büyük kıç portuca ek olarak kolay erişilebilir güverte saklama yerleri sunuyor.

İç mekânlar hâlâ tekne zeminindeki postalar üzerinden aşmanız gerekse ve tavan yüksekliği ayakta durulmasına izin vermese de, kısmen hareketli salmanın taşındığı sandığın burada kullanılmaması sayesinde daha geniş ve daha aydınlık.

Salondaki iki kişilik oturma bölümü/kıç omuzluk yatakları ve iki kişilik baş kamarayla birlikte dört kişilik yatak kapasitesi ve ekipman çantalarının taşınabileceği hacimler mevcut. Ortadaki katlanır masa aynı zamanda havuzlukta da kullanılabiliyor. Salon ve baş kamara arasında iskele tarafta küçük bir kuzine ve sancakta bir tuvalet var. İkincinin kapatılabildiği düzenleme çok iyi, burası kullanımda olduğunda ise kuzine tarafı benzer şekilde kapatılıyor.