İstanbullu yatçılara alternatif: İspark Maltepe Karapark

İstanbullu yatçılara alternatif: İspark Maltepe Karapark

İspark, İstanbul’da teknesine yer bulmakta güçlük çeken tekne sahiplerine alternatif bir çözüm getirdi ve karada yer açtı. Maltepe sahildeki karapark sahasında 15 metreye kadar 100 tekne karada barınabilecek.

Röportaj: Selcen Tanınmış Fotoğraflar: Betül Usta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İspark, teknelerin barınma sorununa çözüm getirecek yeni bir adımla karşımızda. İstmarin markası altında İstinye ve Tarabya marinalarında tekne park hizmeti veren İspark, bu sene bir ilki gerçekleştirerek bünyesinde bir karapark hizmetine başladı. İspark, bu projeyle marinalarda yaşanan yoğunluk nedeniyle bağlama yeri bulamayan tekne sahiplerine karada yer açtı. Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın başlangıç kısmında 8 bin 500 metrekarelik alanda, teknelerin hem kışlama hem de bakım onarım ihtiyaçlarını giderebilecek Maltepe Karapark ile ilgili sorularımızı İspark Marina İşletmeler Müdürü Murat Sapmaz yanıtladı. “İstanbul’daki marinalarda kapasite yetersiz dolayısıyla alternatifler üretmek zorundaydık. Burası başlangıç” diyen Sapmaz yatçılara önemli bir müjde de veriyor. Maltepe Karapark’ta teknenizin her türlü bakım-onarımı için, ilgili belgeler ibraz edilmek suretiyle, kendi ustanızla çalışabiliyorsunuz.

İspark Marina İşletmeler Müdürü Murat Sapmaz
İspark Marina İşletmeler Müdürü Murat Sapmaz

Ocak 2022’de İspark Maltepe Karapark hizmete girdi. Yatçılar buradan ne tür hizmetler alacak?
Teknelerin hem kışlama hem de bakım onarım ihtiyaçlarını giderebilecek bir alan yarattık. İstanbul’daki marinalarda kapasite yetersiz dolayısıyla alternatifler üretmek zorundaydık. Burası başlangıç. Yatçılarımız teknelerini kısa dönemli, bakım-onarım için bırakabileceği gibi uzun dönem de bırakabiliyor. Dileyen yatçılarımız teknesini römorkun üzerinde de getirip bırakabiliyor. Yakın zamanda “dry sailing” yapan yelkenli yarış teknelerimizi de karapark sahamızda barındırmaya başlayacağız. Tekneleri vinç yardımıyla sudan alıyoruz, alt yıkama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Alt yıkamada bir arıtma sistemimiz mevcut. Suyu arıtarak defalarca kullanıyoruz. Böylelikle hem deniz kirliliğinin hem de su israfının önüne geçmiş oluyoruz. Yatçılarımız her türlü bakım ve onarımlarını gerçekleştirmek için, dışarıdan ilgili belgeleri ibraz ederek ücretsiz olarak usta girişleri yapabiliyor, bu da önemli bir farkımız. Sahamızda ayrıca elektrik ve su hizmetimiz de bulunuyor.

Hangi teknelere hizmet verebiliyorsunuz?
İstanbul’da kapasite eksikliğinden kaynaklı yer bulmakta zorlanan, özellikle 15 metreye kadar motoryat sahipleri için geçici bir çözüm dahi olsa, teknelerini karada tutabilecekleri bir alan olarak hizmet veriyoruz. Yelkenli tekneler için ise bazı kriterlere dikkat ediyoruz. Yelkenli teknelerin sahipleriyle görüşerek uygun olanlara yer hizmeti sağlıyoruz. Karapark sahamızda teknelerin konaklamasının yanı sıra denizden karaya veya karadan denize tek yönlü operasyonlarla tekne transferleri için üs görevi de yürütüyoruz.

Maltepe Karapark’ın ayrışan yanları nedir?
En büyük fark hizmete dahil olanlar. Verilen fiyatlara vincin kullanımı, teknenin altının yıkanması, elektrik ve su kullanımı ile resmi belgelerin ibraz edilmesi şartıyla usta girişi de dahil. Örnek olarak; 24 m²’lik bir teknenin üç günlük karapark bedeli 2.423 TL, yedi günlük karapark bedeli 3.392 TL, 15 günlük karapark bedeli 3.876 TL, 30 günlük karapark bedeli 4.603 TL’dir. Yıl boyunca karada kalmak istenmesi durumunda ise ödenecek bedel 13.810 TL’dir.

İspark Maltepe Karapark’ta travel lift yatırımınız olacak mı?
Evet, düşünüyoruz. Sahada önceden planlanan belli ilave inşa faaliyetlerimizi gerçekleştirdikten sonra bir travel lift sistemine geçiş yapıyor olacağız.

Şu anda 100 tekne kapasiteniz var. Bu sayı artacak mı?
Bu bölge için böyle bir çalışma yok ancak fizibilitesini gerçekleştirdiğimiz, onay sürecinde olan bölgelerde hem karapark hem de denizde bağlanma kapasitemizi artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul’da son zamanlarda yeni yatırımlar yapılmakta ancak marinalar merkezden uzaklaştıkça yatçıların da ilgisi azalıyor. Yatçıların ikamet ettiği bölgelere ya da seyir güzergâhlarına yakın yerlerde marinaların olması tabii ki daha iyi. Maltepe lokasyonu bunun için bulunmaz bir nimet aslında.

İstanbul’un tekne kapasitesi ne durumda?
İstanbul kıyıları son yıllarda çok sayıda tekneye ev sahipliği yapıyor. Marina kapasitelerinin yetersiz kalması nedeniyle birçok tekne sahibi kıyılarda uygun olmayan yerlerde teknelerini bırakmak zorunda kalırken güvenlik sorunu da yaşıyor. Teknelerin gelişigüzel ve kontrolsüz bir şekilde kıyılarda bağlanması görüntü kirliliği de oluşturuyor. Biz karapark alanıyla birçok tekne sahibinin yaşadığı yer sıkıntısına ve endişeye çözüm getirirken, güvenlikten kaynaklanan hasarların da önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Vatandaşların teknelerini sürekli takip etmek ve kontrolünü sağlamak için çektikleri sıkıntılardan kurtulmasını istiyoruz.

En büyük fark hizmete dahil olanlar. Verilen fiyatlara vincin kullanımı, teknenin altının yıkanması, elektrik ve su kullanımı ile resmi belgelerin ibraz edilmesi şartıyla usta girişi de dahil.
En büyük fark hizmete dahil olanlar. Verilen fiyatlara vincin kullanımı, teknenin altının yıkanması, elektrik ve su kullanımı ile resmi belgelerin ibraz edilmesi şartıyla usta girişi de dahil.

 

İstanbul’da küçük tekne sahipleri teknelerini suya indirip çekmede güçlük yaşıyor. Bu konuda bir hizmetiniz var mı?
Karapark sahamızda bir rampa bulunuyor. Fiziki şartları sağlayan tüm tekneler bu rampayı kullanabiliyor. Sadece haftasonu teknesini kullanmak isteyen yatçılarımız, aracının arkasında römorkla teknesini getirip denize indirebiliyor. Seyir sonrası da römork üzerine alıp gidebiliyorlar.

Bunun prosedürü nasıl olacak?
Marina ofisteki yetkili arkadaşlarla irtibata geçip kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Kayıt esnasında belirttikleri gün ve saatte karapark sahamıza gelmeleriyle süreç başlıyor. Bir rampa kullanım bedeli var, onu yatırmaları yeterli.

Rampa kullanım bedeli nasıl hesaplanıyor?
Sabit bir fiyatımız mevcut, karapark bedelinin hesaplanması gibi metrekareyle ilintili değil.

İspark Maltepe Karapark’tan hizmet almak isteyen kişiler nasıl irtibata geçmeliler?
Şu anda İstinye Marina Ofisi aramaları yeterli, yakın zamanda bu sahadaki ofis de hizmete girecek.