Karantina seyir önerileri

Karantina seyir önerileri

Hepimizin aylardır evde, teknede olduğu bu günlerde yeni aktiviteler bulmak gittikçe zorlaşıyor. Karantina günlerinde sıkılmayın diye online olarak bulunabilecek belgesel ve programlardan birkaç öneri derledik.

Racing Around the World Alone

Racing Around the World Alone

Vendee Globe birincisinin artık belli olduğu bu günlerde geçmiş bir edisyonu izlemek, yarışın heyecanını, zorluğunu ve tehlikelerini daha iyi anlamaya yardımcı olabilir. Bu belgesel 2008/2009 yıllarında gerçekleştirilen Vendée Globe yarışının hikayesini anlatıyor. 30 yelkenci, 60 feet’lik teknelerinde, hiç durmadan ve yardım almadan tek başlarına dünyanın en hızlısı olmak için mücadele veriyor. Belgesel Amazon Prime üzerinden izlenebiliyor.

MaidentripMaidentrip

Maidentrip farklı bir özgürlük hikayesi. Hollandalı yelkenci Laura Dekker, Guppy isimli teknesiyle, tek başına dünyanın dört bir yanına yelken açacağını açıkladığında daha 13 yaşındaydı. Hükümeti, onun gitmesini engellemek için kısıtlama uygulayınca ülkeden kaçtı. 14 yaşında ise işler yoluna girdi ve solo macerasına başladı. Yolculuğunda dünyayı dolaşan en genç yelkenci rekorunu kırdı. Azimli Dekker’ın hikayesini anlatan 2014 yapımı belgesel Amazon Prime üzerinden izlenebiliyor.

Deep WaterDeep Water

Bu ünlü belgesel; yapılmış en iyi denizcilik belgeselleri arasında sayılıyor. Donald Crowhurst’ün hikayesi, 1968 yılında dünyanın ilk kesintisiz yarışı Golden Globe Race’i kazanmaya çalışmasıyla başlıyor. Çok da yetenekli bir denizci olmayan Crowhurst, teknesi Teignmouth Electron ile ödül parasını batmakta olan işini kurtarmak için kullanmak niyetiyle yarışa giriyor. Ama haftalar geçtikçe işler istediği gibi geçmiyor. Tilda Swinton tarafından anlatılan 2006 yapımı çarpıcı belgesel, online olarak Amazon’dan kiralanarak izlenebiliyor.

Morning Light
Morning Light

Morning Light

Genç denizcilerin neler başarabileceğini anlatan belgesel, 15 gencin, TRANSPAC (Transpasific Yacht Race) Yarışı kapsamında yapılan TP52’de yarışmak ve Pasifik Okyanusu boyunca yelken açmak için altı aylık ön çalışmalarını anlatarak başlıyor. 18-23 yaş aralığındaki deneyimsiz denizciler tekneleri Morning Light ile profesyonellere karşı 2 bin 300 mil yarışmayı hedefliyorlar. Belgesel Amazon’da kiralama yöntemiyle bulanabiliyor.