Vendee Globe’un galibi Yannick Bestaven

Vendee Globe’un galibi Yannick Bestaven
Fotoğraf Bernard Le Bars/Alea

Dünyanın en zorlu açıkdeniz yarışı Vendee Globe’u, Maître Coq IV teknesiyle 80 gün, 13 saat, 59 dakika, 46 saniye mücadele eden Yannick Bestaven kazandı.

27 Ocak’ın son saatlerinde Les Sables d’Olonne’da bekleyiş sürüyordu. Dokuzuncu Vendee Globe’un lideri finiş çizgisini geçmek üzereydi. 8 Kasım’da yola çıktığı yere, 80 gün, 6 saat, 15 dakika ve 47 saniye sonra dönüyordu yelkenci. Ve işte APIVIA teknesiyle Chalie Dalin finişi geçen ilk isim oluyordu.

Evet Yannick Bestaven değil. Vendee Globe’da finiş çizgisini ilk geçen isim Bestaven’den 12 Ocak’ta liderliği alıp yarışın sonuna kadar bırakmayan Charlie Dalin oldu. Ama Fransız denizci her ne kadar finişi ilk sırada görmenin mutluluğunu yaşasa da gergin saatler boyunca zafere uzanıp uzanamayacağını beklemek zorundaydı.

Fotoğraf Jean-Louis Carli/Alea

Nedeni ise, rakibi Yannick Bestaven’in bu edisyonun en çarpıcı hikayelerinden olan Kevin Escoffier’ın arama kurtarma çalışmalarına katılmış olmasıydı. 30 Kasım’da Cape Town açıklarında Escoffier’ın PRB isimli teknesi ortadan ikiye ayrılmış ve denizci 11 saat kurtarma botunun içinde sürüklenmişti. Sonunda Jean Le Cam tarafından bulunan ve kurtarılan Fransız yelkenciyi diğer yakın tekneler de bulmaya çalışmıştı.

Hem Maître Coq IV isimli teknesiyle bu çalışmalara katılan Bestaven, hem Alman Boris Herrmann’a arama çalışmalarında kaybettikleri zamanın telafisi için uluslararası yarış komitesi tarafından süreler tahsis edildi. Bu durumda, Dalin’in finişi geçmesinin üzerinden Bestaven 10 saat 15 dakika ve Herrmann altı saat sonra çizgiyi geçerlerse zafer onların olacaktı.

Bestaven’in zaferi

Fotoğraf  Jean-Louis Carli/Alea/Maitre Coq

24 bin 300 deniz mili geçtikten sonra Dalin için asıl geçmeyenin rakiplerini beklemek olduğu tahmin edilebilir. Bestaven’den önce uzun zamandır yarışı ikinci sırada götüren Louis Burton da finişi geçen ikinci isim oldu. Ama Dalin için kutlamalar kısa sürdü. 48 yaşındaki Bestaven, süre limitinin içinde Les Sables d’Olonne’a ulaşmayı başardı ve 2020-2021 Vendee Globe’un kazananı oldu. Fransız yelkenci yarışı süresi düşürüldüğünde Dalin’in 2 saat 31 dakika 01 saniye önünde tamamladı. Bu tarihteki en yakın finiş oldu ve üç isim sekiz saatin içinde yarışlarının sonuna geldi.

Charlie Dalin ikinci Louis Burton ise üçüncü sıraya yerleşti. Boris Herrmann bu dengeyi bozmak ve podyuma çıkmak için üçüncü sırada götürdüğü yarışta mücadelesine devam etti. Ancak finişe 90 mil kala bir balıkçı teknesiyle karıştığı kaza sonrası teknesi hasar aldı ve teknesini ancak düşük bir hızda finişe getirebildi ve beşinci oldu.

Fotoğraf Jean-Marie Liot/Alea

Yannick Bestaven, “Sanki bir rüya gibi hissediyorum. Tamamen yalnızlıktan buna, bu partiye, bu ışıklara giriyorsunuz. Ben hala yarışımdayım. Bu bir çocuğun hayaliydi.

Her zaman yapabileceğime inandım ama hangi sırada? Cape Horn’da kazanacağımı düşündüm, ama sonra 25. bitirirsem, bu yeterince iyi olur diye düşündüm. Bu Vendée Globe için çok hazırlandık, güvenilir bir teknem olduğunu biliyordum.

İçinizin derinliklerine bakmalısınız. Bu tekneler stresli, gürültülü ve teknede yaşam zor. Bazen de yalnızlık var … Bu sonuç beklentilerimin ötesinde. Birçok şeyi yaşadığımı hayal ettim, birçok şeyi yaşadım. Bu kadar savaştıktan sonra, Maître CoQ IV’e zafer getirmek bir rüya! ” dedi. Bestaven, “Bu Vendée Globe’da iki kazanan var” diye Charlie Dalin’i de tebrik etti.

Fotoğraf  Yvan Zedda/Alea

Hikayenin sonu

36 yaşındaki Dalin basın toplantısında, “Yarışı lider olarak bitirdiğim için mutluyum. Hatırlayacağım şey, çizgiyi birinci ben geçtim – kimse onu benden alamaz. Başkalarına yardım etmek için duran teknelerin zaman telafisi alması normal ve bu benim kontrolüm dışında. Ama sonuç ne olursa olsun, şimdi önünüzdeyim ve iyi bir iş çıkardığım için mutluyum. ”

Uluslararası komite tarafından verilen zaman telafisi konusunda ne bir gerginlik ne de bir yakınma vardı. Louis Burton da, “Benim için mesele kapandı ve bir daha bunun hakkında konuşmayacağım. Bir insan hayatı kurtarıldı. Hikayenin sonu.” dedi.

Fotoğraf: Jean-Louis Carli/Alea

Günün en samimi anlarından biri pontonda Escoffier’in Bestaven’i tebrik edip selamladığı dakikalardı. İki denizci 30 saniye boyunca kucaklaştı. Söylenmemiş olan rollerin tam tersi yönde de olabileceğiydi. Bestaven, Cape Town’un 650 mil güneyindeki gecenin karanlığında Escoffier’i aramak için harcadığı zamanı hatırlayarak, “Bütün gece güvertede birini aramak bir kabustu. Gerçekten onu bulamayacağımızı düşündüm. ” dedi.

Escoffier’ın kurtarıcısı Jean Le Cam, 16 saat 15 dakika zaman telafisi almıştı. Yes We Cam isimli teknesiyle tecrübeli Fransız denizci dördüncü olmayı başardı. Böylece heyecanlı, aksiyonlu, duygusal anlara sahne olan bir Vendee Globe’un daha sonuna gelindi.