Aysu Türkoğlu tarihe geçti

Aysu Türkoğlu tarihe geçti

Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu, İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Kanalı’nı yüzerek 16 saat 28 dakikada geçerek, Manş’ı geçen en genç Türk yüzücü oldu.

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan 21 yaşındaki Aysu Türkoğlu, geçen hafta İngiltere’ye hareket etti. Genç yüzücü, babası Mustafa Türkoğlu ve antrenörü Bengisu Avcı ile birkaç gün boyunca hava şartlarının uygun olmasını bekledi. Bodrumlu yüzücü Manş Kanalı’nı geçmek için 29 Temmuz sabah saatlerinde İngiltere’nin Dover kentinden yüzmeye başladı.

Aysu’yu antrenörü Bengi Su Avcı ve babası Mustafa Türkoğlu, botla takip etti. Akıntı ve dalgalarla Bodrumlu genç, 16 saat 28 dakika sonunda Fransa’nın Cap Gris-Nez kıyılarında Manş geçişini tamamladı ve Manş’ı geçen en genç Türk sporcu oldu. Genç sporcu sert akıntılar yüzünden 50 km’den fazla yüzmek zorunda kaldı.

Normalde İngiltere ile Fransa arasındaki kuzey denizinin aktığı kanal olan Manş, kuş uçuşu 36 kilometre ancak 12 saatte bir oluşan gelgitten dolayı yüzen kişinin hızına göre 40-42 kilometre uzunluklarına gelebiliyor. Su sıcaklığı yaklaşık 13-17 derece civarı. Kanalı yüzerek geçerken bir gözlem teknesi sporculara geçiş süresince eşlik ediyor, aynı zamanda geçişi yaparken tekneden besin desteği de alınıyor. Channel Swimming Association’ın belirlediği kurallar gereği yüzücünün tekneye dokunması ve termal koruyucu gibi yüzmeyi kolaylaştıran mayolar giymesi yasak. Aysu soğuktan korunmak için Bordum’a özgü elma yağı ve vazelinli bir karışım kullandı.

16 saatin sonunda Türkoğlu, “Suya girdiğim andan itibaren dalgayla boğuştum. Medcezir’in yan etkilerini gördük. Bitişe doğru tam karşımda hedeflediğim deniz fenerini gördüm. Tam oradan çıkacaktım ki akıntı beni sürükledi. Son 300-500 metre kala deniz fenerini kaçırdım. Sonra 3 saat daha yüzmem gerekti. Son gücümü kullandım. ‘Kara nerede.’ dediğimde, tekneden ışık tuttular kayaya. Ayağıma bir şey çarptı, elimle dokundum kum. O an koşamadım bile. Yürüyerek çıktım. ‘Çok şükür bitti.’ dedim. Hem çok güzel bir duygu yaşıyorum hem de ölesiye yorgunum. Karaya ayak basınca çok mutlu oldum. 16 saat boyunca o an için yüzdüm.” diye konuştu.

 

 

 

Coşkulu karşılama

Aysu Türkoğlu geçiş öncesinde “Manş Kanalı’nda 1652 solo 842 takım olmak üzere toplam 2494 geçiş yapıldı. 15’i bireysel olmak üzere ise altı Türk takımı geçti. Bunlardan sadece üçüü kadın. Ben de geçtiğim takdirde hem kadınlarda hem erkeklerde Manş denizini geçen en genç Türk unvanını almış olacağım” demişti.

Aysu Türkoğlu ve ailesi bu hedefi gerçekleştirme yolunda kendi imkanları ve Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle geçen yıl başvuruda bulunmuş olsa da pandemi koşulları yüzünden kabul edilmemişti. Manş’ı geçme idealinden vazgeçmeyen Aysu Türkoğlu bu yıl ATM Yatçılığın sponsorluğunda tekrar başvuruda bulundu ve kabul edildi. Sporcuya sponsor olan ATM Yatçılığı bünyesinde bulunduran Türkmen Holding’in sahibi iş insanı Atila Türkmen ayrıca The Bodrum Cup’ın ilk katılımcılarından ve ilk komodoru.

Aysu Türkoğlu bu geçişe, antrenörü Bengisu Avcı Erdoğan ile hazırlandı. Erdoğan’ın kendisi de 2018’de Manş’ı 11 saat 29 dakikayla en hızlı geçen kadın açık su yüzücüsü olmuştu. Nesrin Olgun Arslan, 1979’da 15 saat 47 dakikada Manş Denizini yüzerek geçerek ilk kadın Türk unvanını almıştı. Arslan, Aysu Türkoğlu’na destek için son antrenmanında da yalnız bırakmamıştı.

Aysu Türkoğlu, ülkeye döndüğünde Milas-Bodrum Havalimanı’nda davul zurna ve çiçeklerle karşılandı. Kötü havalarda antrenman yaptığı için Manş Denizi’ni geçerken zorlanmadığını belirten genç sporcu, “Alışık olduğum bir şeydi. Çok sıkıntı olmadı. Sağlığımla ilgili çok sıkıntı yok ama sol omzumdaki eklem yerlerinde ağrı var. O da fizik tedaviyle geçecektir diye düşünüyorum” dedi.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.