Premium sürüş deneyimi: DS 4

Premium sürüş deneyimi: DS 4

DS Automobiles’in Premium kompakt hatchback segmentindeki iddialı modeli DS 4; lüks, konfor ve performansı bir arada sunuyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Fransız lüks otomobil üreticisi DS Automobiles’in Premium kompakt hatchback segmentindeki modeli DS 4, 2022 Ekim ayında Türkiye yollarındaki yerini aldı. Bizim de inceleme ve deneyimleme şansı bulduğumuz yeni model, Paris’te düzenlenen 37’nci Uluslararası Otomobil Festivali’nde aldığı 2022 yılının en güzel otomobili unvanının hakkını veren bir görünüme sahip.

DS 4 ülkemizde Trocadero, Performance Line ve Esprit de Voyage donanım seviyeleri ve turbo benzinli PureTech 130 ile turbo dizel BlueHDi 130 motor seçenekleriyle sunuluyor. Modelin dikkat çekici dış görünüşünün yanı sıra birçok “el yapımı” dokunuşa sahip karakteristik bir iç mekân tasarımı bulunuyor.

GÖZ ALICI TASARIM

Esprit De Voyage donanımındaki test otomobilimiz krom süslemeli parlak siyah ön ızgarası, rüzgârlığı, krom DS logosu, yan dikiz aynaları ve 19 inçlik Cannes hafif alaşım jantlarıyla hemen fark ediliyor. Arka çamurluklar, kıvrımları ve C sütununu vurgulayan, DS logosunu taşıyan siyah renkli keskin köşeleriyle fit ve güçlü bir tasarım ortaya koyuyor. Arkada, lazer kabartmalı pul efektiyle yeni nesil özgün aydınlatma grubu var. Gri rengin çok yakıştığını düşündüğüm DS 4’ün dış tasarımını tamamlayan unsur ise ikisi yeni olmak üzere tam 7 farklı renk seçeneği sunuyor olması.

DS 4’ün iç mekânda ise yolcuların konforu için çakıl grisi Paloma deri koltuklar kullanılmış. Ön koltuklarda bulunan ısıtma, masaj ve havalandırmalı özelliği rahatlığı üst seviyeye çıkarıyor. Model, ergonomik ve kullanışlı bir iç mekâna sahip. İşlevleri kadar tasarımı da düşünülen her bir parça bir bütün olarak birbiriyle bağlantılı olduğu otomobilde usta saat zanaatkârlarından ilham alınarak Clous de Paris işlemeleriyle tasarlanan gizli havalandırma çıkışları orta konsolun sade ve düzenli bir halde sunulmasına imkân tanıyor.

Esprit De Voyage versiyonunda 130hp güç ve 300 Nm’lik tork değerine sahip bir BlueHDi 130 motor bulunuyor. Verimliliği ve yakıt tüketimiyle ön plana çıkan motorla DS 4, sıfırdan 100 km sürate yalnızca 10,3 saniyede ulaşıyor. Dizel motorunda olduğu gibi 130hp güç ve sekiz ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilen benzinli DS 4 Esprıt de Voyage PureTech 130 Otomatik, 230 Nm’lik tork değerine sahip. 100 kilometrede 6,1 litre yakıt tüketimiyle de performans ve verimliliği bir arada sağlıyor.

DS 4, kompakt hatchback sınıfında yepyeni bir tasarım anlayışını ve teknolojik yenilikleri kullanıcılarla buluşturuyor. Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Kör Nokta Yardımcısı ve Yarı Otonom Sürüş Yardımcısı ile Direksiyon Yardımcısı gibi özellikleri kapsayan DS Drive Asisst standart olarak sunuluyor.

İletişim: dsautomobiles.com.tr