Robot Otomobil Renault Ez-Ultimo

Robot Otomobil Renault Ez-Ultimo

Renault Ez-Ultimo

Otomobil sektöründeki markalar daha iyisini yapmak için birbirleriyle yarışırken Renault, Ez-Ultimo ile fütüristik otomobil konseptine yeni bir soluk getirdi.

Yazı: Eray Emin Aydemir
2018 Paris Otomobil Fuarı’nı ziyaret edenler Renault standına gittiklerinde onları gelecekten gelmiş gibi gözüken bir otomobil karşıladı. Renault’un 120’nci yılını kutlamak amacıyla yarattığı Ez-Ultimo, hem özel tasarımı hem de sürücüsüz ve tamamen elektrikli bir otomobil olmasıyla büyük beğeni topladı.

Dördüncü seviye otonom sürüş becerisine sahip Renault Ez-Ultimo, önündeki araç ile mesafesini ayarlayabiliyor, şerit değiştirebiliyor. Sürücüsüz otomobil şehir içinde olduğu kadar şehir dışı yolculuklarda da kullanılabiliyor. Otomobilin temel amacı, hem araç içerisinde internet bağlantısının da olduğu lüks bir deneyim sunmak hem de ulaşım sırasında günlük işlerden geriye kalmamak konsepti üzerine kurulu. Başka bir ifadeyle araç sizi gitmek istediğiniz yere götürürken siz elektronik postalarınıza bakabilir ya da mini bir iş toplantısı düzenleyebilirsiniz.

ÖZEL KABİN

Seyahat ve şehir turları için oluşturulan konsept model, üç yolcunun seyahat edebildiği rahat bir kabine sahip. Renault Grubu tarafından tasarlanan AEX (Augmented Editorial Experience) kapsül sayesinde aracın içindekiler şehri seyretmek için oldukça geniş bir iç mekânda yer alıyorlar. Ahşap, mermer ve deri gibi özel malzemelerin kullanıldığı iç mekânda döndürülebilir koltuk da bulunuyor. Ayarlanabilir aydınlatma ve şeffaflık evinizdeymiş izlenimini yaratırken otomobil özel bir yolculuk deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

FARKLI DIŞ TASARIM

Renault Ez-Ultimo bir otomobilden daha çok bilim kurgu türü filmlerde gördüğümüz özel uzay mekiklerini andırıyor. Yatay bir şekilde ileriye doğru açılan kapılar, Renault logosunun parlayan yüzü, özel ışıklandırmalar ve şeffaf tavan zamanda yolculuk yapıyor izlenimini sağlamış.

GÜVENLİK SORUN DEĞİL

Doğal olarak sürücüsüz bir otomobilde güvenlik nasıl sağlanıyor sorusu akıllara gelebilir. Araç hem kendi donanımları hem de internet bağlantısı sayesinde merkezle iletişime geçip olağanüstü olaylara karşı kendini güvenli bir konuma alabiliyor ve riskleri minimuma indiriyor. Henüz konsept bir tasarım olduğu için geleceğe uzanan Renault Ez-Ultimo ’yu ne zaman yollarda göreceğimiz ise belirsiz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.