Jeanneau Leader 33

Jeanneau Leader 33

Güneşin altın ışıkları altında, hafif rüzgârın okşadığı Cannes sularında gelecek vaat eden Jeanneau Leader 33 ile seyre çıkıyoruz.

Cannes’ın güzel bir sonbahar yaşatan havası sizi kendine çağırırken Jeanneau’nun yeni Leader 33’üyle seyre çıkma fikrine karşı koymak imkânsız. Açılır tavanı açıp gaza yüklendiğimizde Michael Peters tasarımı gövde öğle üzeri esintisinin getirdiği hafif dalgalar üzerinde atik bir şekilde süzülüyor. Bir çift Volvo Penta D3-220 keyifle çalışıyor. Zorlanmadan 30kt sürate ulaşan teknenin kuyruk tahrik sistemleri derin mavi kumaş üzerinde parlak beyaz desenler çiziyor.

Seyrimizi tam da 30ft spor-gezi tekneleri için yaratılmış, bu boy ve stilde teknelerin neden bu kadar popüler olduğunun kanıtı sayılabilecek bir günde gerçekleştiriyoruz. Açık bir RIB veya günübirlik tekneden terfi edenler için 30ft spor-gezi modelleri seyir keyfinin eğlenceli tarafını korurken gecelemeli seyirlere olanak verecek seviyede konfor ve yaşam yerleri de sunuyor. Peki Bavaria, Sealine ve Galeon gibi Avrupalı rakiplerle ve Amerika kıtasındaki daha pek çoklarıyla kıyaslandığında Fransız teknesi nerede duruyor?
Jeanneau Leader 33 - Havuzluk

GÜÇLÜ GÖRÜNÜM

Teknenin stil anlamında rakiplerine kıyasla avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu boydaki teknelerde içeride mümkün olduğu kadar fazla hacim sağlamak oldukça zor bir konu. Bir de bu hacim sorununa hardtop da eklenince hatlar çok daha oransız bir hal alıyor ve işleri zorlaştırıyor. Ancak yüksek borda hatlarıyla Jeanneau bu sorunu kolayca çözmüş ve oldukça hoş görünen bir model yaratmış. Garroni tasarımları temiz, çekici ve estetiği tamamen yok etmeden yeterli yaşam alanları sunabiliyor. Leader 33 açık modeliyle de seçilebiliyor, ancak asıl tasarımı bir hardtop taşıyacak şekilde yapıldığından genel görünümde uyum çok başarılı. Zekice tasarlanan sadece dış hatlar değil, ana güverte ve iç mekânlar da yeniliklerle dolup taşıyor. Kıçaynada bulunan ve kolayca erişilen bir portuç halatlar ve usturmaçaların saklanması için ideal ve aynı zamanda kıçtaki oturma yerinin zemininin kaldırılmasıyla havuzluktan açılan çok daha büyük bir portucun da bir parçası.

Yemek bölümündeki sırtlık katlanarak tam düz hale getirildiğinde küçük bir güneşlenme alanı yaratılıyor, daha fazlasını istiyorsanız tik masa aşağıya indirilip açılarak çok daha büyük bir güneşlenme yeri için gereken ilave minderlere zemin hazırlıyor. Yemek bölümünün ön kesimi bir nokta üzerinde hareket ederek kıça bakan oturma yerinden serdümenin yanında oturmanızı sağlayan daha yüksek ve öne bakan bir koltuğa dönüşebiliyor. Güvertenin kıç bölümü, dümende bulunan bir düğmeyle kontrol edilerek makinelere ve diğer sistemlere mükemmel erişim sağlamak üzere açılabiliyor. Bu sistemin tek kusuru, enerjisiz kaldığınızda manuel kullanımın dalgalarla boğuşurken çok kolay olmaması. Teknede oldukça geniş güverte depolama alanları da mevcut ancak kapakların sürgüleri ve amortisörlerinin bulunmaması sıkışma gibi riskleri ortaya çıkarıyor. Tek kişilik dümen koltuğu hem oturur hem ayakta pozisyon için oldukça konforlu. Koyu renk malzemeye ve aşağıdaki tek MFD’nin üst bölümünde düzenli yerleştirilmiş analog göstergelere sahip konsol şık ve kullanışlı.
Jeanneau Leader 33 - Baş kamara

İÇ MEKÂNLAR

Salonun konfigürasyonunda Leader 36’dan ilham alınmış. Sabit yatağın hemen gerisinde L formlu oturma grubu yer alıyor. Grup yatağın altında ustaca saklanan masa sayesinde burası istenildiğinde yemek bölümüne dönüştürülebiliyor. Yatma saatinde oturma yeri minderleri kaldırılıyor ve yatak ilave minderlerle neredeyse iki katı boya ulaşacak şekilde genişletilebiliyor. Salon alanı Jeanneau’nun yapıda yer vermeyi başardığı cam miktarı sayesinde bir hayli aydınlık. Camlar sadece bordalar ve tavanda değil, göz hizasında da kullanılmış, böylece iç mekânda hareket ederken dış ortamı kolaylıkla görebiliyorsunuz.

Vasattaki kamaraya girdiğinizde havuzluğun altında kalmasına rağmen tersanenin mevcut alanı çok etkin bir şekilde kullandığını görebiliyorsunuz. İki yatak ilave minderlerle kolayca çift kişiliğe dönüşebiliyor. Yatakların altındaki saklama hacimlerine erişim mükemmel. Bu genellikle yatakların kaldırılması ve karmaşık kapakların açılması sayesinde mümkün kılınır fakat burada erişim yatağın ayakucunda yatak tabanının bir bölümünün menteşeli ve amortisör destekli tasarım sayesinde tek elle açılmasıyla saklama alanlarına erişim sağlıyor.

33’ün banyosunda ayrı duş bölümü yaratılması kullanışlılık ve fiziksel boyutlar yönünden bazı fedakârlıkları beraberinde getirmiş. Ancak bu şekilde daha şık bir görünümün yanı sıra duş esnasında tüm mekânın ıslanmaması sağlanmış. Leader 33’ün tasarımı, kısıtlı hacimleri en iyi nasıl kullanacağını bilen bir ekip tarafından yapılmış. Tekneyi bir çift olarak kullanıyorsanız masayı yerinde bırakıp yemek bölümünü devamlı hazır tutarken vasattaki kamarayı yatmak için değerlendirebiliyorsunuz. Teknenizde misafirler olduğundaysa, baş taraftaki geniş yatak ve sürgülü kapıyla ayrı bir mekân yaratıyor ve salon ile baş kamarayı ayıran bir perde bulunmaması sayesinde kullanışlı zemin alanlarından kayıp vermek zorunda kalmıyorsunuz.

Volvo’nun güçlü D3’leri (kuyruk sistemi joystick’li veya joystick’siz) ile birlikte Mercury MerCruiser makine seçenekleriyle de donatılabilen Jeanneau Leader 33;  sahibine verim, performans ve seyir keyfi sunmayı hedefliyor.

KARAR

Pek çok Jeanneau gibi, çekici başlangıç fiyatı gerekli seçimler yapıldıkça yükselerek toplam fiyatı yukarılara çekiyor. Ancak anahtar teslim fiyatıyla birlikte tekne hâlâ rakipleriyle rekabeti sürdürebiliyor ve size piyasadaki muadilleri yerine bu tekneyi seçmeniz için pek çok iyi neden verebiliyor. Herkesin bildiği gibi bu sektörde karar son anlaşmayla sağlanıyor, ancak doğru fiyata alabilirseniz Jeanneau Leader 33 mükemmel bir seçenek oluşturuyor.
İletişim: triodeniz.com

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Tam boy 10.56m (34ft 7in)
Maksimum en 3.32m (10ft 10in)
Makineler Çift Volvo Penta D3 220hp ve Çift Mercuriser 250hp
Maksimum hız 32kt
Başlangıç fiyatı 131 bin Euro (makinesiz)

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.