Şahika Ercümen’den Türkiye rekoru

Şahika Ercümen’den Türkiye rekoru

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen Bahamalar’da, 3 dakika 7 saniyede 77 metreye dalarak, 21 ülkeden 46 sporcunun yarıştığı Vertical Blue Serbest Dalış Dünya Kupası’nda Türkiye rekoru kırdı.

Dünyanın en derin deliklerinden birisi olan 202 metre derinliğindeki Dean’s Blue Hole’de düzenlenen Vertical Blue Serbest Dalış Dünya Kupası, 13-23 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor. İp Destekli Paletsiz Sabit Ağırlık kategorisinde yarışan milli sporcu Şahika Ercümen, kupanın üçüncü gününde, 15 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirdiği dalışla kendisine ait olan Türkiye rekorunu geliştirmeyi başardı.

Prestijli dalış yarışmalarından biri olan Vertical Blue Serbest Dalış Dünya Kupası, 2008’den beri Bahamalar’da düzenleniyor. Dünya kupasında bu yıl, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Barbados, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Güney Afrika, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Kore, Meksika, Peru, Rusya, Slovenya, Şili, Tayvan, Tunus ve Yeni Zellanda olmak üzere toplam 21 ülkeden 46 sporcu yarışıyor.

Şahika Ercümen'den Vertical Blue'da dalış rekoru
Şahika Ercümen 3 dakika 7 saniyede 77 metreye yaptığı dalışla Türkiye rekorunu geliştirdi

Şahika Ercümen, organizasyonun üçüncü gününde 3 dakika 7 saniyede 77 metreye yaptığı dalışla “İp Destekli Paletsiz Sabit Ağırlık” kategorisinde Türkiye rekoru kırarak üst sıralarda yerini aldı. Elde ettiği şampiyonluğun yanı sıra, kendisine ait olan Türkiye rekorunu da yükselten Ercümen, “15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü’nde dünya kupasında ülkemize şampiyonluk getirmek benim için büyük gurur. Yeni rekorlar deneyeceğim ve Türk Kadın milli sporcu olarak bayrağımızı dalgalandırmak, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Vertical Blue Serbest Dalış Dünya Kupası, turnuvanın YouTube kanalından canlı olarak izlenebiliyor.