Bosphorus Cup 20. yılını kutluyor

Bosphorus Cup 20. yılını kutluyor

2002 yılından beri düzenlenen Bosphorus Cup, İstanbul Boğazı’nda 23-26 Eylül tarihlerinde 20. kez gerçekleşecek.

2002 yılında gerçekleştirildiği ilk günden itibaren, İstanbul Boğazı’nda düzenlenen ve tüm dünyadan yelken meraklılarının ilgiyle beklediği Bosphorus Cup, bu yıl 20. kez düzenleniyor. Türkiye ve yakın coğrafyadan yelkencilerin yarıştığı Bosphorus Cup, İstanbul Boğazı’nda 23-26 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Bosphorus Cup ilk olarak 2002 yılında 19 yelkenliyle düzenlenmişti. İlk organizasyonun ardından etkinlik bugüne kadar 10’dan fazla ülkeden 10 binin üzerinde yelkenciyi ve binin üzerinde yelkenliyi İstanbul Boğazı’nda ağırlamayı başardı.

20. yıla özel olarak tasarlanan logosuyla Bosphorus Cup’ı kazanan ekip, geleneksel gümüş kupanın yanı sıra, 20. yılın kazananı olarak da organizasyonun tarihine geçecek.

Boğaz geçişi 25 Eylül’de

23 Eylül’de antrenman yarışıyla başlayacak olan 20. Bosphorus Cup, 24 ve 26 Eylül günlerinde Marmara Denizi’nde şamandıra yarışlarıyla devam edecek. Yarışa ismini veren İstanbul Boğazı’ndan geçiş ise 25 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek.

Bu yıl düzenlenecek etkinlikle ilgili bilgiler veren Bosphorus Cup Kurucusu Orhan Gorbon, 2002’de itibaren Türkiye’nin en iyi yelkencilerinin Bosphorus Cup’a katıldığını, geçen yıllar içerisinde özellikle yakın coğrafyadan da büyük bir ilgi gördüklerini belirtti.

Gorbon “Türkiye’nin ve çoğunlukla yakın coğrafyadan gelen yelkencilerin katılımıyla, zevkli bir rekabet yaşanıyor. Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Fransa ve İspanya gibi ülkelerden katılımcılarla birlikte, 75 yelkenlinin bu yıl organizasyonda yer almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bosphorus Cup kurucusu Orhan Gorbon
Bosphorus Cup kurucusu Orhan Gorbon

Gorbon, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleneksel hale gelen Bosphorus Cup, kazanan takımı 2004 yılında özel olarak tasarlanan, gümüş ve kristal karışımı malzemeden üretilmiş kupası ile ödüllendiriyor. Bosphorus Cup’ın “trofe” özelliği nedeniyle, kazanan takım kupayı bir yıl sergiliyor ve bir sonraki sene yeni kazanan takıma kupayı iletiyor. Bu nedenle, geçtiğimiz senenin kazananı Levent Peynirci, bu sene kupayı elinde tutabilmek ve 20. yılın kazananı olabilmek için yarışacak.”

Bosphorus Cup organizasyonu boyunca İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nde yelken şöleni yaşandığını da belirten Gorbon, bu yıl gerçekleşecek şölenin içerisinde yer alma fırsatının kaçırılmaması gerekliliğinin altını çizdi.

“Bosphorus Cup, dünyadaki en önemli yelken etkinliklerinden birisi konumunda. İstanbul Boğazı’nda gerçekleşmesi onu eşsiz kılıyor. Tüm dünyadan yelken sevdalılar için yarışın Boğaz Geçişi gününü canlı olarak yayımlıyoruz. 60 ülkeden 100 milyona yakın izleyici bugünü takip ediyor. Tüm dünyadan on binlerce yelken sever, bu eşsiz ortamda bulunamasa da uzaktan yarışın heyecanına ortak olabiliyor. Tüm bu nedenlerden ötürü yelken severleri bu şölenin bir parçası olmaya davet ediyorum.”

Yarışla ilgili tüm haberlere www.bosphoruscup.org sayfasından erişilebiliyor.

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.