Tarihi Fenerbahçe Vapuru bakıma girdi

Tarihi Fenerbahçe Vapuru bakıma girdi

Rahmi M. Koç Müzesi’nin en büyük ve ilgi çekici objelerinden 69 yıllık tarihi Fenerbahçe Vapuru, Haliç Tersanesi’nde bakıma girdi. Vapur, bakımdan sonra yeniden Rahmi M. Koç Müzesi’nde gezilebilecek.

2009 yılından bu yana Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenen 69 yıllık, tarihi Fenerbahçe Vapuru, yenileniyor. Türk denizcilik tarihinin simgelerinden olan 69 yaşındaki vapur, 10 yıl aradan sonra bakıma girdi.

28 Haziran’da demir alan Fenerbahçe, bir tekne yardımıyla 1.2 deniz mili süzülerek Haliç Tersanesi’ne ulaştı. Fenerbahçe Vapuru’nun yolculuğu hoş görüntülere sahne oldu. Vapur tüm işlemleri tamamlandıktan sonra Rahmi M. Koç Müzesi’nde yeniden gezilebilecek

2009 yılından bu yana müzenin gözde ziyaret alanlarından biri olan Fenerbahçe Vapuru’nun bakım ve onarım işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Haliç Tersanesi’nde yaptırılıyor. Vapur, havuza alınarak ihtiyaçları belirlendikten sonra su altı sac değişimi, boyama, pervane sökümü, güverte ve taraça zemin ağaçlarının bakımı, küpeşte değişimi ile genel bakım-onarım işlemleri gerçekleştirilecek.

55 yıl boyunca hizmet verdi

Fenerbahçe Vapuru, eşi Dolmabahçe Vapuru’yla birlikte 1952’de İskoçya Glasgow’da William Denny&Brothers Dumbarton tezgahlarında inşa edildi. “Bahçe tipi” vapurların bir üyesi olan vapur, Şirket-i Hayriye’de (bugünkü adıyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri) 14 Mayıs 1953 tarihinde hizmete girdi.

Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan 2 bin 100 yolcu kapasiteli vapur, 22 Aralık 2008’de “Veda Turu” isimli son seferini yaptı. Her biri 1.500 beygir gücünde iki adet Sulzer dizel motoru bulunan, çift uskurlu ve saatte 18 mil hız yapabilen vapur, kocaman bacası ve özellikle ahşap aksamıyla göz dolduruyor.

Müzenin önemli değeri

İstanbul’un simge objelerinden biri olarak Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonunda bulunan Fenerbahçe Vapuru, yetişkinler için nostaljik bir ortamda keyifli Haliç manzarası sunuyor. Fenerbahçe Vapuru’nda çocuklar da Yalvaç Ural’ın Oyuncak Koleksiyonu’nu gezebiliyor. Bunun yanı sıra geçici sergilere ve müze eğitim çalışmalarına yer veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süreli olarak verilen Fenerbahçe Vapuru’nun müzede sergilenmesi için yapılan işbirliği de uzatıldı. Fenerbahçe Vapuru önünde 25 Haziran’da düzenlenen “Yenileme ve Bakım Protokolü İmza Töreni”, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Rahmi M. Koç Müzesi’nin kurucusu Rahmi Koç’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Rahmi M. Koç, törende yaptığı konuşmada İBB’ye teşekkür etti. Koç, “Fenerbahçe Vapuru müzemize bir değer kattı. Müzemiz burada kaldığı sürece ziyaretçilerimize ve bilhassa çocuklarımıza, öğrencilerimize hizmet verecek” dedi. İmamoğlu da müzecilik alanında yaptıkları katkılardan dolayı Koç’a teşekkürlerini iletti.

Bahçe tipi vapurların geriye kalan bir diğer üyesi Paşabahçe Vapuru da İBB tarafından yakın zamanda restorasyona alınmıştı.