Amerikalılardan America’s Cup çıkışı

Amerikalılardan America’s Cup çıkışı

36. America’s Cup’a favori olarak gelip hiç beklemedikleri bir hayal kırıklığına uğrayan Amerikalılar, geçtiğimiz ay yayınladıkları yarış taslağıyla gündemdeydiler.

Bilindiği üzere America’s Cup’ı kazanan takım bir sonraki kupanın kurallarını kendisine meydan okuyan takımla birlikte belirliyor. 36’ncı kupayı kazanan Yeni Zelandalılar, meydan okuyucu Britanyalılarla birlikte kasım ayında açıklanacak yeni kupa kurallarını görüşe dursun, son kupaya favori olarak gelip hiç beklemedikleri bir hayal kırıklığına uğrayan Amerikalılar, geçtiğimiz ay üzerlerine hiç de vazife olmadığı halde yeni kupayla ilgili 154 sayfalık bir taslak yayınladı.

Yarış harçlarından başlayarak ekip üyelerinin kaçının yarışa iştirak edecek ülkenin vatandaşı olması gerektiğine kadar ayrıntılı bir protokol hazırlayan New York Yat Kulübü yetkilileri bununla da yetinmeyip 2039 yılına kadar hangi kupanın nerede ve ne zaman gerçekleştirileceğine dair arsızca isteklerde bulundular.

Bir kez daha hatırlatalım, 37’nci kupanın kuralları Yeni Zelanda ve Britanya ekipleri arasında yapılacak görüşmelerden sonra belirlenecek yani Amerikalıların bu süreçte bir söz hakkı bulunmuyor. New York Yat Kulübü komodoru Christopher Culver’e neden böyle bir taslak yayınladıkları sorulduğunda tekne tipinin sürekli değişmesi, 3-4 yıllık sürelerin ötesinde plan yapamama ve rekabetçi bir mücadele için bütçelerin çok yüksek olması gibi America’s Cup tarihiyle örtüşmeyen birtakım gerekçeler öne sürdü. Amerikalıların bu girişimine Yeni Zelanda cephesinden cevap gelmezken Britanya’yı temsil eden INEOS Team UK yetkilileri “Yeni Zelanda ekibiyle 37’nci kupa hakkındaki görüşmelerimiz devam ediyor. New York Yat Kulübü’nün kupaya katılacak olması bizleri son derece sevindirdi. Sizleri bu gelişmelerden haberdar edeceğiz” şeklinde son derece kibar ama anlam olarak manidar bir açıklama yaptı. Yani özetle “siz fazla nefesinizi yormayın şekerim, kuralları biz yapıyoruz ” mesajı verdiler.