Oyster 495

Oyster 495

Oyster’ın G6 ailesinin üyesi Oyster 495, maksimum eni kıça kadar taşıyan, çift pala ve karakteristik uzun su hattıyla güçlü ve dengeli gövdesiyle öne çıkıyor.

495, Oyster’ın 16 yıl sonra gelen ilk 50ft altı tamamen yeni teknesi ve CEO Richard Hadida’nın 2018’de dümene geçişiyle başlayan yeniden canlanma sürecinin en önemli modellerinden biri. Oyster 495, ilk olarak iki yıl önce suya inen ve 17 adet satılan başarılı 565’i izliyor.

Oyster 495 ’in geliştirilmesinde büyük çaba harcanmış. Oyster kurucusu Richard Matthews’un katkılarına da başvurularak teknenin tüm sorunları mümkün olduğunca ortadan kaldırılarak, hacimlerin en iyi şekilde kullanılması amaçlanmış.

Modelin Oyster’ın G6 ailesinin bir üyesi olduğu kolayca fark ediliyor ve iyi ölçeklendirilmiş bir zarafet korunduğu görülüyor. Oysa bunu bir konsepti çok daha küçük bir boya taşırken başarmak hiç de kolay değil. Teknenin fark yaratmasını sağlayan stili düz baş güverte, camlarla çevrili güverte salonu ve kıçtaki master kamarada üçlü borda camları gibi büyük modellerde Oyster’ın karakteri haline gelmiş birçok özelliği de içeriyor.

21 tonluk boş deplasmanı Oyster 495 ’in ekürilerinin verdiği büyük tekne hissini sert havalarda bile koruyacağı anlamına geliyor. Humphreys Yacht Design maksimum eni kıça kadar taşıyan, çift pala ve karakteristik uzun su hattıyla güçlü ve dengeli bir gövde çizmiş. Bu form yüksek ortalama süratler ve küçük yatma açılarının yanı sıra orsa seyrinde de rahat ve konforlu seyirler vaat ediyor.

Oyster 495
Güverte

KULLANIM KOLAYLIĞI

Oyster birçok tekne sahibinin küçük tekne alma nedeninin kontrol kolaylığı olduğunu kavramış görünüyor. Bu nedenle büyük modellerde kullanılan, düğmelere basılarak kontrol edilen yelken sistemlerine burada da yer verilmiş. Elektrikli anayelken sarma sistemi dümen konsollarından kontrol ediliyor; tüm vinçler ve ön saha yelkeni sarma sistemi elektrikli modele yükseltilmiş. Geleneksel tam balenli ana yelken, baş ve kıç manevra pervaneleri gibi bir opsiyon olarak sunuluyor.

Kıça doğru genişletilmiş güverte salonu camları sayesinde kuzine ve harita masası bölümleri daha aydınlık. Kuzine geleneksel Oyster konumunda, vasatta bulunan havuzluğun yan tarafında ve denizde kullanıma uygun geniş tezgâh alanları ve saklama hacimleri sunuyor. Mükemmel master kamaralar Oyster DNA’sının vazgeçilmezleri ve bu alana modelde öncelik verildiği açıkça görülebiliyor.

Tüm eni kullanan salonun baş tarafında, sancakta küçük bir ranzalı kamara ve mütevazı boyutta bir misafir kamarası bulunuyor. Bu kamaralar ayrı duş bölmeli bir tuvaleti ortak kullanıyor. Yüksek seviyeli standart ekipman içinde tüm aydınlatma ve sistemlerin her iki dümen istasyonu ve harita masasındaki MFD ekranlarından kontrolünü sağlayan Czone dijital kontrol devresine de yer verilmiş.

Modelin mevcut 50ft altı Oyster’lara kıyasla çok farklı bir tekne olacağı açıkça görülüyor; geçen sürede tekne tasarımı ve donatılmasında çok büyük ilerlemeler gerçekleşmiş. 495, gözle görülür ölçüde büyük bir tekne; su hattı boyu ve eni 475’ten 190cm ve 35cm daha büyük. Aslında bu ölçüler Oyster 545’in ölçülerini de aşıyor. Bunun doğal karşılığında elde edilen ekstra hacimlerin bedeli ise görece yüksek deplasman ve fiyat.

Oyster 495 ’in markanın Hythe’ta yeni satın aldığı Southampton kıyısındaki tesislerde üretilmesi planlanıyor. Birkaç sipariş alınmış durumda ve ilk teknenin 2022 yılında denize inmesi bekleniyor.İletişim: oysteryachts.com

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam boy 16.1m
Maksimum en 4.77m
Deplasman 21 ton
Toplam yelken alanı 115.4m2
Fiyatı Firmayla iletişime geçiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.