Sanlorenzo’nun hibrit süperyatı; 72Steel

Sanlorenzo’nun hibrit süperyatı; 72Steel

Sanlorenzo, elektrikli/dizel hibrit makineli ve çelik gövdeli süper yat filosunun yeni amiral gemisi olan sektördeki en güçlü ve büyük çevreci teknolojiye sahip modeli 72Steel’in satışını gerçekleştirdi.

Sanlorenzo Süper Yat Bölümü, rekor kırılan bir yılı geride bırakırken, Sanlorenzo metal malzemeli yatlar filosunun yeni amiral gemisi 72Steel modelinin inşasına başladı.

Süper yat tarafında sıra dışı bir ticari etkinliğe ve bir finansal performansa ulaşan Sanlorenzo yeni bir başarı hikâyesine imza atarak, bugüne kadar ürettiği en büyük metal gövdeli süper yatın üretim kontratını yaptı. Yeni model, 2025 sonunda Avrupalı sahibine teslim edilecek. Üzerinde beş güvertenin yükseldiği tam 72 metrelik süper yat 1.850 GT’luk bir hacim sunuyor.

Bu yeni süper yatın satışı, 2 62Steel’le aynı döneme gelerek 2021’in 15 teknelik metal yat satış rekorunu taçlandırdı. Sanlorenzo metal süper yatlarının üretildiği Süper Yat Bölümü’nde bu yıl altı yatı teslim etti ve altı yatın da inşasına başladı.

Sanlorenzo’nun ilk metal süper yatını teslim etmiş olduğu 2007 yılından bu yana satılan toplam 60 süper yattan 39’u dünya denizlerinde boy göstermeye devam ederken, yapımı süren 21 süper yatsa önümüzdeki dört yıllık süre zarfında teslim edilecek.

“Şu ana kadar 2021’nin satışları kusursuz gitti. Özellikle alınan sipariş sayısı, bölümümüzün geleceğinde çok daha fazla büyüme olacağını gösteriyor.” diye konuşan Sanlorenzo Süper Yat Bölüm Başkanı Ferruccio Rossi, 2021 yılında uluslararası yatçılık sektöründe gerçekten fark yaratan ekibinin başarısının, grup stratejisi ve iş modeliyle birlikte önemli bir ticari performans olmak üzere iki ana unsura dayandığını belirtti.

İlk 72Steel modelinin kontratını imzalamış olmalarının gururunu yaşadıklarını ifade eden Rossi, 2025 yılında denizde olacak modelin satışıyla fevkalade başarılı bir geçen bir yılı ihtişamlı bir şekilde bitirdiklerini ekledi.

Süper Yat Bölümü Yeni ürün Geliştirme Direktörü Antonio Santella ise, dizel-elektrikli hibrit makine sistemi sayesinde ürettikleri yatların marin ekosisteme etkilerinin azaltılması adına sürekli olarak geliştirdikleri somut çözümlere yönelik çabalarını bir kez daha kanıtlayan Sanlorenzo 72Steel modelinin, markanın yeni sembollerinden olacağını açıkladı.

Santella, dizel-elektrik hibrit systemin atmosphere ve denize salınan emisyonun belirgin biçimde azaltılmasını mümkün kılan yenilikçi birçok çözümün bir kombinasyonu olduğunu söyledi. Süper yatta geleneksel makine yerine kullanılan hibrit sistem sayesinde kazanılan hacminde tekne sahibinin ve misafirlerin konforunu artırmak üzere iç alanlarda değerlendirildiğini ifade ederek, bu sayede bu boyutlardaki süper yatlarda daha önce görülmeyen olanaklar sunduğunun altını çizdi. triodeniz.com

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.