Tekne alacaklara kritik tavsiyeler

Tekne alacaklara kritik tavsiyeler

tekne alacaklara kritik tavsiyeler

Fuar dönemi geldi çattı. Birbirinden özel teknelerin sergileneceği bu fuarlar yeni bir tekne sahibi olmak isteyen deniz tutkunlarının hayallerini süslüyor. Yanlış bir seçim yapmamanız adına önemli detayları biraraya getirdik.

Tekne almak birçok değişkeni içerisinde barındıran ve özel dikkat gerektiren bir süreçtir. Kısacası tekne satın almayı otomobil satın almakla benzer bir kategoride düşünüyorsanız büyük hayal kırıklıklarına hazır olun. Doğru tekneyi satın almak ve teknenizle sorunsuz seyirler gerçekleştirmeniz için adım adım gitmekte fayda var.

TEKNE ALIRKEN İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

Tekne dediğimiz kavram genel olarak çok geniş bir yelpazeye karşılık gelmektedir. Orta segment bir otomobil fiyatında olan, beş metre uzunluğunda, dıştan takma motora sahip bir ürüne de tekne denirken 24 metre uzunluğunda, fiyatı milyon Euro’larla ifade edilen yüzen saraylar için de tekne ifadesi kullanılıyor. Bu bağlamda fiyat ve kullanım olarak tekneler çok geniş bir kapsamda yer alıyorlar. Tekne sahibi olmak istiyorsanız ilk cevaplamanız gereken soru ise teknenizin tipi. Mesela yelkenli mi motoryat mı? Yelkenli tekne tercih ediyorsanız bu performansa yönelik bir yelkenli mi olacak yoksa geziye yönelik mi? Eğer motorlu bir tekne almayı tercih ediyorsanız son dönemde daha fazla ilgi görmeye başlayan kıçtan takma makineli bir tekneyi mi tercih edeceksiniz yoksa yat sınıfında içten takma makineli daha büyük bir tekneyi mi? Flybridge olsun mu olmasın mı? Kurduğumuz soru cümlelerinden anlayacağınız üzere birçok farklı değişken, tekne satın alma süreci başladığında karşınıza çıkacaktır. Kararsızlık yaşamamak ve sonradan “ya keşke şu tip tekne alsaydım” üzüntüsüne düşmemek adına kriterlerinizi önceden belirlemeniz önemli.

Tekne tipine karar verirken; nerede ve nasıl kullanacağınız dikkat etmeniz gereken unsurlardan ilki. Şehriniz deniz kıyısında ise ve römork ile teknenizi denize getirebiliyorsanız seçeceğiniz tekne boyutu çok büyük olmayabilir. Eğer teknenizi bir marinaya bağlayacaksanız ve bütçeniz de uygunsa daha büyük bir tekne size hitap edebilir. Teknenizi arkadaşlarınızla sadece hafta sonları vakit geçirmek veya balık tutmak için kullanacaksanız bu tip balık tutmak için tasarlanmış teknelere göz atmanızda fayda var. Ancak aileniz veya dostlarınızla uzun seyirler yapmak ve zamanı denizde geçirmek istiyorsanız daha fazla kişinin konaklamasına uygun konfora yönelik bir tekne satın almalısınız.

Tekne alacaklara kritik tavsiyeler yazımızın devamını Şubat 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.