Profesyonelliğin getirdiği zafer

Profesyonelliğin getirdiği zafer

Provezza Dragon - Ali Tezdiker

Dragon sınıfında üst üste iki kez dünya şampiyonluğu kazanarak büyük bir başarıya imza atan Provezza Dragon ekibinden Ali Tezdiker ile şampiyonluklarını konuştuk.

3-9 Ocak tarihleri arasında Fremantle-Avustralya’da düzenlenen 2019 Dragon Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Andy Beadsworth, Ali Tezdiker ve Simon Fry’dan kurulu Provezza Dragon ekibi birinci oldu. 10 Ülkeden 34 sporcunun katıldığı şampiyonada Provezza Dragon ekibi 10 yarış sonunda 23 net puanla zafere ulaştı. Dragon sınıfında iki senede bir yapılan Dünya Şampiyonası’nı 2017 senesinde de Provezza Dragon ekibi kazanmıştı. Ekibin önemli isimlerinden Ali Tezdiker, tarihi başarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Üst üste ikinci kez dünya şampiyonu olmak nasıl bir duygu?
Tarifi çok mümkün olmayan bir duygu. Beni en çok mutlu eden nokta ise bu sınıfta ekip olarak katıldığımız ilk dünya şampiyonasında birincilik elde etmemiz (bunu da daha önce başarmış bir ekip yok) ve ikinci seferinde tekrar bu başarıyı devam ettirmek. Böylelikle bu sınıfta aynı ekiple yapılmamış olan bir ilki başararak tarihe geçmemiz sanırım en tarifsiz olan kısmı.

Freemantle’a erken gidip antrenmanlara başladığınızı biliyoruz. Hazırlık süreci nasıl geçti?
Avustralya programı 2017 Ekim ayında St. Tropez’de yapılan Gold Cup sırasında taslak olarak hazırlanmaya başlanmıştı. Ana plan bu yarış için yapılacak teknenin Avrupa’da yeterince test edilebilmesi ve yarışın yapılacağı Avustralya’ya sorunsuz nakliye edilebilmesiydi. Bu bağlamda gümrük firmaları ve nakliye şirketleriyle irtibata geçilerek yazışmalar başladı. Teknenin Avrupa sularındaki son yarışı San Remo Grand Prix oldu. Bu yarıştan sonra tekne son kontrollerinin yapılması için üreticinin tersanesinin bulunduğu Burnham-On-Crouch İngiltere’ye gönderildi. Daha sonrasında konteyner yüklemesi Southampton’da gerçekleştirildi. Uzun sürecek nakliye süresi (35-40 gün) ve ekvatorun geçilecek, güney yarım kürede yaz mevsiminin olması; kapalı konteyner sıcaklıklarının yüksek derecelere çıkıp tekne malzemesine zarar vermemesi ve bu gibi olası riskleri ortadan kaldırmak için tekne iklimlendirme kontrollü konteynere yüklendi. Teknenin Avustralya Perth’e varışı planlandığı gibi ekibimizin varışından beş gün önce yani 4 Aralık’ta gerçekleşti.

Provezza Dragon ekibinden Ali Tezdiker ile gerçekleştirdiğimiz röportajının devamını Şubat 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.