Özgürlüğe kaçış

Özgürlüğe kaçış

saly motorkaravan

Lüks detaylarla tasarlanmış motokaravanlar, tıpkı tekneler gibi iş ve şehir yaşamından kaçmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Yazı: Eray Emin Aydemir

aravanlar göze daima hoş gelen, insanlar için yoğun iş temposundan ve şehrin gürültüsünden kaçmak, doğaya ulaşma adına tıpkı tekneler gibi çekici araçlar. Tarihleri ise bir asırlık bir geçmişe dayanıyor.

1919 yılında İngiltere’nin Birmingham şehrinde kurulan Eccles adında bir şirketin sahibi olan Bill Railey ilk prototip karavanı tasarladı. Araç büyük bir ilgi uyandırırken sosyetenin de dikkatini çekti. İlk siparişi veren Doweger Kontesi oldu. Bu ilginin ardından Eccles 50 adet karavan üretti. Zamanla gezici market, terzi, eczane gibi farklı amaçlarla da kullanılan karavanlar özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndaki askeri kullanımların ardından büyük üne kavuştu ve her bütçeye uygun karavan üretimi başladı.

Günümüzde ise karavanlar özellikle beyaz yakalı insanlar için tatille eş anlamda. Bir yerde sabit olarak kalmadan gezerek tatil yapmak isteyenlerin birinci tercihi olan karavanlar, özel tasarımlarıyla ev kadar konforlu bir yaşamı kullanıcılarına sunuyorlar.

MOTOKARAVAN FARKI

Karavan konsepti içerisinde motokaravanlar ayrı bir yer tutuyor. Çekme karavanlardan daha farklı olarak otomobille karavanın birarada olduğu yapılara motokaravan adı veriliyor. Çekme, takma derdi olmadığından ve uygun araç seçimi nedeniyle sürüş açısından sıkıntı vermeyen motokaravanlar son günlerde en fazla tercih edilen karavan tipi olarak karşımıza çıkıyor.

Saly markasının ürettiği motokaravanlar özellikle iç mekânlarda sunduğu kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor Çift kat plexiglass karavan camlarıyla ısı ve ses korunumu sağlanırken tül perdeler hoş bir görüntü yaratıyor. Duş teknesi, alt dolaplı köşe lavabo, wc kabini, 12V karavan eviyeleri ve 12V hidrofor ile oluşturulan su tesisatı iyi seviyede. 120-220V kablo tesisatı sayesinde karavan elektrik enerjisi açısından güvenli ve yeterli. Mutfakta ise iki gözlü ocak ve tezgâh altı buzdolabı kolay kullanım için ideal.

Aracın zemini 4mm’lik PVC ile kaplanırken araçta ayrıca 125 litre temiz ve yine 125 litre kirli polietilen su depoları bulunuyor. Karavanda giriş basamağına kadar incelikle düşünülmüş detayların yanı sıra özel olarak tasarlanmış mobilyalar dikkat çekiyor.

Firma ayrıca tüm iç ve dış ekipmanları kontrol etmenizi sağlayan özel kontrol paneli sayesinde karavan sahiplerine daha geniş ve güvenli kontrol imkânı sağlıyor. Motokaravanın hangi marka araçla oluşturulacağı konusunda Saly farklı opsiyonlar sunuyor. saly.com.tr