Kuzeyin Güzellikleri

Kuzeyin Güzellikleri

Kuzeyin güzellikleri

Dale 45 sahipleri Harry ve Tricia Hornby İskandinavya’yı keşfederek, fotoğraf çekerek ve kendilerini bu kültürde kaybederek geçirdikleri üç yazı kaleme alıyor.

Son beş yılda hemen her şey değişti. Tricia ve ben kızımızı trajik bir kazada kaybettik ve 18 ay sonra Tricia’nın babası hayatını kaybetti. Biz de ‘artık yeter’ diyerek 25 yıllık işimizi devrettik.
Geçen zaman içinde Dale 45’imiz Arlette’in, bu acı ve radikal değişiklikle baş etmemiz ve hayattan yeniden tat almamızda büyük etkisi oldu.

Son üç yıl içinde toplam 10 ayımızı Gothenburg, İsveç’ten Norveç’teki Lofoten’e kadar İskandinav kıyılarını ve kanallarını dolaşarak geçirdik. Bergen, Oslo ve Trondheim gibi kentleri ziyaret ettik, uzak adalarda molalar verdik, fiyortları keşfettik ve en önemlisi yolda tanıştığımız insanlarla kalıcı arkadaşlıklar kuracak zamanı bulduk.

Çalışmak denizci sınıfının düşmanıdır diye bir laf vardır. Tüm yazı Arlette’te yaşayarak geçirmek yıllardır hayalimizdi, artık bu hayalimizi gerçekleştirip, önemli bir dönüm noktasını geçerek (evet Moskstraumen’den geçtik) ve İskandinavya’da geçirdiğimiz sürede gençleşerek ileriye umutla bakabilirdik. Önümüzdeki iki sayıda sizinle en sevdiğimiz fotoğrafları ve bu harika bölgedeki deneyimlerimizi paylaşacağız.
Eivindvik Sogn og Fjordane

Eivindvik, Sogn og Fjordane – 60°59’N 05°04’E

Norveçte’ki ilk yürüyüşümüz bir ahşap tekne, Rorbu adı verilen bir balıkçı kulübesi, kır çiçekleri ve dağların olduğu bu manzarayla özetlenebilir. Her zaman motoryat sahibi değildik, Moray Firth’te yelken yapmayı öğrenmiş ve sonrasında bir Najad yat alarak Kuzey Denizi’ni geçip ilk İskandinav deneyimimizi yaşamıştık. Yelkenli tekneler güzel ve sessiz olsalar da yıllar içinde ya yanlış yöne doğru yelken yaptığımızı ya da doğru yöne doğru motorla yavaşça ilerlediğimizi fark ettik.

Norveçteki pek çok yelkenci büyük limanlar arasındaki uzun mesafelerde o kadar zaman kaybediyorlar ki daha ufak ve güzel yerleri kaçırıyorlar. Bir motoryat bunu tamamen değiştirerek mesafeyi kısa sürede katetmenizi ve zamanı yeni yerler keşfedip, insanlarla tanışmaya ayırmanızı sağlıyor.

Kuzeyin Güzellikleri  gezi yazımızın devamını Şubat 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.