Tekneniz güvende mi?

Tekneniz güvende mi?

Teknenizin altında ne kadar su olduğunu bilmek emniyetli bir seyir için hayati önem taşır.

Kimse teknesini bilmeden karaya oturtmak istemez, ancak deneysel bir tecrübe peşindeyseniz bunu kayalık veya şaşırtıcı seviyede sert olabilen kumluk zemin yerine yumuşak çamurda yapmalısınız. İskandilinizin tam olarak nasıl ayarlandığını bilmek burada çok önemli. Sensörün altındaki derinliği mi, teknenin en derin noktasının altını mı yoksa su hattından derinliği mi gösteriyor.Emin değilseniz, en iyi yol seyre çıkmadan önce bir kontrol yapmaktır. Bunu bir el iskandiliyle yapabilirsiniz. Biz genelde derinlik ayarımızı öğrendiğimizde, tekneyi bir noktada sabit tutar, haritadaki derinliğe bakar, buna gelgit farklarını ekleyerek toplam derinliği bulur ve iskandilimizin ekranıyla kıyaslarız. Değerler yaklaşık olarak aynıysa güvenle devam edebilirsiniz. Bir sonraki adım ise ne kadar sığlığa girmeye hazır olduğunuza makul ölçülerde karar vermektir.

Biz ekseriyetle teknenin en alt kısmının altında iki metrelik bir emniyet sınırı hedefleriz. Bu nokta kayıcı tekneler için çoğunlukla pervanelerdir. Buna genellikle omurganın altındaki derinlik denir. Ne yapmak üzere olduğunuzdan kesinlikle eminseniz sınırı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin bir sığlıkta demirleyeceğiniz zaman veya keşif için bir nehir ağzından içerilere girecek olursanız bu gerekebilir. Fakat bunu sadece deniz tabanının nasıl olduğunu haritadan inceledikten sonra yapmalısınız. Her ne kadar değişmeye başladıysa da bu bilgiyi dijital haritalar yerine matbu haritalardan yapmak daha kolay olacaktır. Dijital haritalarla çalışıyorsanız kayalıkları ve sığlıkları nasıl gösterdiklerini bildiğinizden emin olun, çünkü bu haritalar her zaman Admiralty standartlarını izlemezler.

Bir seyir yardımcısı olarak derinliğin en iyi yanı sıklıkla karaya en yakın nokta olmasıdır, uzaklarda bir yerde olmak yerine genellikle hemen yakındadır. Üzerlerinde emniyetle seyir yapmaya yetecek derinlikler olmadığından, bu bilgi size haritalarda geniş alanları hemen eleme şansı verir. Birçok modern plotter derinlik konturlarını ve size uygun renkleri ayarlama olanağı verir, böylece teknenin su çekimi 1,5m ise ve sensörü omurganın altından ölçüm yapmak üzere ayarlamışsanız, plotter’ın konturlarını beyazdan (derin su) açık maviye 2m veya 5m konturlarında geçecek ve sıfır derinliğe doğru koyulaşacak şekilde ayarlanmalıdır.

Tekneniz güvende mi? yazısının devamnını Mayıs 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.