Tarz sahibi tekneler

Tarz sahibi tekneler

Yat dekorasyonunda kullanımı her geçen gün artan deri; görünümü, dokusu ve uzun ömürlü oluşuyla teknelerin alışılmış tarzını değiştirmeye aday.

RÖPORTAJ: Kadir Pirasoğlu

Deri, görünümü, kokusu, kendine has dokusu ve gün geçtikçe güzelleşmesi nedeniyle birçok alanda olduğu gibi yat dekorasyonunun da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çoğu kişi dayanıksız buldukları yapay deriden ziyade uzun ömrü nedeniyle gerçek deriyi tercih ediyor. Birkaç ömürlük kullanımın yanı sıra, deri ve uygulandığı tasarım asla tarzını kaybetmiyor. Tasarımcılar da çok yönlülüğü sayesinde deriyle çalışılmanın oldukça keyifli olduğunu belirtiyorlar.

1935 yılında İstanbul, Kazlıçeşme’de kurulan Uyguner Deri, 86 yıllık bilgi, birikim ve deneyimiyle Türkiye’nin önde gelen deri üreticileri arasında yer alıyor. Otomobil, yat, tren ve uçak gibi araçlarda kullanılan döşemelik deri, giysilik, ayakkabılık ve saraciye deri üretimi konusunda uzmanlaşan firma, 1993 yılında taşındığı Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yerinde dünya modasını ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve iş ortaklarına en iyi seviyede hizmet sunabilmek için Ar-Ge yatırımlarına hız veren firmanın İstanbul (4), İzmir, Konya, Gaziantep ve Moskova’da satış mağazaları bulunuyor.

Üçüncü kuşak olarak aile şirketlerini büyüterek çalışmalarını sürdüren Uyguner Deri Yönetim Kurulu Başkanı Burak Uyguner ile deri sektörünü, tasarım sürecini, derinin denizcilikteki yerini ve firmanın gelecek hedeflerini konuştuk.

Sektörde yerinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?
Şirket olarak 85 yıldır sektörün içerisinde yer alıyoruz. Döşemelik deri, otomobil, yat, tren ve uçak döşeme derisi ve giysilik, ayakkabılık, saraciye deri üretimlerinde yer alıyoruz. Ülke ekonomimize ve sektörümüze katkı sağlamak en büyük amacımız. Her zaman kendi sektörümüzde öncü olmayı ilke edindik. Sektörümüzdeki yenilikleri yakından takip ediyoruz. Yaptığımız çalışmalarla sektörümüze örnek olma hedefindeyiz.

Deri çok eski ve köklü bir malzeme, yüzyıllar içinde kullanım alanları değişmese de işleyiş teknikleri ne şekilde değişti, alanınızdaki yenilikler nelerdir?
Her sektörde kullanılan deri özellikleri aynı değil, buna bağlı olarak işlentide de farklılar olabiliyor. Sektörlerde yenilenen talepler doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarımızı tamamlayıp, sektör ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikleri sağlıyoruz.

Uyguner Deri ile tarz sahibi teknelerBirçok sektöre ürün veriyorsunuz, ağırlık hangi sektörlerde? Denizcilik bu işin ne kadarını kapsıyor?
Genel olarak ağırlık ayakkabı sektöründe olup, niş bir sektör olmasından dolayı denizcilik bu işin çok küçük bir kısmını oluşturuyor.

Denizcilik sektöründe çoğunlukla ne tür ürünler tercih ediliyor?
Denizcilik sektöründe genellikle UV dayanımı yüksek, tuzlu ve klorlu suya dayanımı artırılmış, teknik değerleri özel kullanıma uygun ürünler kullanıyor. Ürün gamımızda bulunan Espada ve Relax modelleri bu sektör için en uygun olan ürünlerimiz arasında yer alıyor.

Tekneler söz konusu olunca deniz suyu, güneş gibi farklı koşullar işin içine giriyor, ürünlerinizi tasarlarken nasıl bir çalışma yapıyor, koleksiyonlarınızı nasıl hazırlanıyorsunuz?
Öncelikle tasarım ekibimiz piyasada müşterilerimizden gelen talepleri analiz ederek, pazarlama ekibimizle birlikte geliştirilmesi gereken ürün ve özelliklerine karar veriyorlar. İlk olarak hazırlanacak ana ürün çalışmalarına başlanıyor, çalışmalar bitince fiili uygulamalar sonrasında geri bildirimler alıyor. Eğer sonuçlar başarılı ise ürün tipi değişik renklerde piyasaya sürülüyor.

Yanmaz ya da geç alev alırlık özelliğine sahip kumaşlarınız var mı? Hangi özelliklere sahipler?
Yanmaz kavramı çok yanlış bir tanımlama, doğrusu geç alev alır kavramıdır. Bu özellikle sektörlere göre farklı akreditasyonlar gerektiriyor. Denizcilikte IMO yanmazlık sertifikası geçerli olup, ürünlerimizde Espada ve Relax modelleri bu yanmazlık özelliğini karşılıyor.

Son yıllarda döşemelik modası ne yönde ilerliyor? Neler tercih ediliyor?
Son yıllarda döşemelik modası kavramı ortadan kalktı, kişiye özel ürünler gün geçtikçe daha çok artıyor. Artık genel geçer moda kavramlar da bu sektörün trendlerini yansıtıyor. Doğal deri olarak bakarsak, kendi içinde klasikliği moda algısı haline getirdiğini söyleyebiliriz. Belli başlı klasikleşmiş ürünler var ve müşteriler tarafından uzun yıllarca aynı şekilde ve sürekli talep ediliyorlar.

Ürünlerinizi yurtdışına da ihraç eden bir firmasınız, bu konuda nasıl bir pazar söz konusu? Teknelere yönelik ürünleriniz bu ihracatın ne kadarlık kısmını kapsıyor?
Denizcilik sektörü niş bir pazar olduğu için diğer sektörlerdeki gibi büyük hacimli satışlar bu sektörde gerçekleşmiyor. Büyük yat üreticilerinde donanımlı bir teknenin denize inmesi iki yılı buluyor. Yani iki yılda sadece bir yatın iç dekorasyonu yapılıyor. Bu yüzden çok küçük hacimli ama özel bir pazar söz konusu. Yat sektörü için satılan ürünlerimiz genel satışların yüzde 1’lik kısmını oluşturuyor.

Tekne, yat ürünleri düşünüldüğünde nasıl iş birlikleriniz var?
Sektörel olarak dizayn yapan mimarlar ve uygulama firmalarıyla birlikte çalışıyoruz.

Son yıllarda kaynakları etkin kullanmak adına geri dönüşüm duyarlılığı arttı. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı?
Doğal derinin kendisi zaten bir geri dönüşümdür. Doğal bir malzeme olması sebebiyle de kullanım ömrü tamamlandığında doğaya zarar vermeden geri dönebilmektedir.

Uyguner Deri’nin vizyonu ve gelecek hedefleri arasında neler var? Özellikle denizcilik sektörü de düşünüldüğünde yeni projeleriniz var mı?
Sektör şu anda kendi içinde ne yazık ki kurumsallaşmış durumda değil. Gerçek olarak büyük yatlarla haftalık veya daha uzun süreli tatil anlayışı yüzde olarak yükseldiğinde ve buna paralel olarak yat sahiplerinde doğal deri kullanım isteği arttığında strateji geliştirme konusunda daha gerçekçi adımlar atabiliriz. Doğal deri denizcilik sektörü için zor ama güzel bir üründür. Bu yüzden kesinlikle üretici, mimar, uygulayıcı ve son kullanıcı tarafından doğallığı ve prestiji ön plana çıkarılarak kullanımı teşvik edilmelidir. Denizcilik sektöründeki hedefimiz global dizayn ofislerine ulaşıp, mümkün olduğunca fazla üretici ve mimara ürünlerimizi tanıtmaktır. Böylece dünyanın çeşitli yerlerinden yat üretimi ve tasarımı yapan firmaları da müşteri portföyümüze katarak ihracatımızı ve sektördeki payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.